Zima zawitała do świetlicy szkolnej

Jedzie Pani Zima

na koniku białym,

spotkały ją dzieci,

pięknie powitały.

Droga Pani Zimo,

sypnij dużo śniegu,

żeby nam saneczki

nie ustały w biegu.

H. Ożogowska

Do naszej świetlicy zapukała piękna i mroźna  Pani Zima. Na dworze zrobiło się bardzo zimno, a przyroda okryła się białym puchem. Magię zimowego klimatu podkreśla skrzący się mróz i wirujące w powietrzu płatki śniegu. Wychowankowie  świetlicy z radością powitali zimę uczestnicząc w różnorodnych zajęciach inspirowanych tą  piękną porą roku.

W trakcie zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci obserwowały i omawiały zmiany zachodzące zimą w przyrodzie oraz rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki o tematyce zimowej. Uczestniczyły także w rozmowach i pogadankach mających na celu uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy ptakom i zwierzętom zimową porą.

W czasie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami następujące wiersze tematycznie związane z zimą:

• Cz. Janczarski „Jedzie zima”
  • E. Szymański „Mróz”
  • T. Śliwiak „Śnieg, śnieg…”
  • L. Krzemieniecka „Przyjechała zima wozem”
  • H. Ożogowska „Zima”
  • T. Kubiak „Biegały ptaszki”
  • J. Imarek „Dwie minuty dla głodnych ptaków”
  • S. Szuchow „Kto pamięta o zwierzętach”

Podczas zajęć plastyczno – technicznych dzieci wykonywały bałwanki z waty, bibuły i kolorowego papieru oraz wycinały z kartonu  płatki śniegu i ptaszki. Malowały również farbami i kolorowały pastelami zimowe krajobrazy, a także obrazki związane z pomaganiem ptakom i zwierzętom przetrwać zimowe chłody. Białą pastą do zębów uczniowie wykonali na kolorowych kartkach piękne zimowe rysunki.

W trakcie zajęć umuzykalniających wychowankowie świetlicy śpiewali piosenki o tematyce zimowej:

• „Zima, zima, zima, pada, pada śnieg”
  • „Zima lubi dzieci”
  • „Pada śnieg”

Prace plastyczne uczniów posłużyły do wykonania gazetek ściennych umieszczonych w sali świetlicowej. Pozostałe prace zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym.

Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik