1 maja – Święto Pracy

1 maja – Święto Pracy

1 maja potocznie Święto Pracy – międzynarodowe święto klasy robotniczej. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

W tym roku również okrągła, dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Flaga Unii Europejskiej przedstawia okręg dwunastu złotych gwiazd na lazurowym tle. Tłumaczy się to jako symbol harmonii i solidarności narodów Europy.
Układ i liczba gwiazd nie są przypadkowe, ale mają dwojakie znaczenie.
Pierwsze – doskonałość i dopełnienie – jak godzin na tarczy zegara, dwunastu miesięcy, czy znaków zodiaku. Drugie to chrześcijański substrat. Arsène Heitz, autor koncepcji flagi, przyznał się do inspiracji wizją Matki Boskiej z Apokalipsy św Jana. Tam Maryja występuje na lazurowym tle, a jej głowę okala dwanaście gwiazd.
Pierwotnie przyjęto ją jako symbol Rady Europy w 1955. Następnie do jej przyjęcia zachęcano kolejne inicjatywy ponadnarodowe. Symbolem UE została w 1985 roku, a od jej poszerzenia w 01.05.2004 jest drugą flagą Polski.

Info: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_europejska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545