Majowe Święta w świetlicy szkolnej

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W tych pierwszych trzech dniach maja obchodzone są bowiem w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisane zostały w  historii polskiej państwowości.

1.Maja obchodzimy Święto Pracy. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym 2. Maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało – czerwonej flagi. Narodowe Święto Trzeciego Maja to święto państwowe, które jest obchodzone na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3. Maja.

Tematyka tych świąt była okazją do pogadanek i rozmów w ramach zajęć edukacyjno – patriotycznych z wychowankami naszej świetlicy o rozbudzaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w życiu każdego Polaka.

W czasie zajęć czytelniczych dzieci czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami  wiersze o tematyce patriotycznej:

  • Cz. Janczarski „Flaga”
  • W.  Bełza „Polak Mały”
  • S.   Aleksandrzak „Rocznica”
  • M.  Arct „Trzeci Maj”

Podczas zajęć plastycznych uczniowie malowali farbami symbole narodowe, wycinali z papieru kolorowego flagi Polski, wykonywali z krepiny biało – czerwone kwiaty oraz gołębie będące symbolem pokoju. W trakcie zajęć muzycznych wychowankowie świetlicy słuchali pieśni patriotycznych i śpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Każde z tych zajęć miały na celu uwrażliwienie dzieci na wartości związane z naszą Ojczyzną – Polską. Wszystkie prace plastyczne naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetek okolicznościowych o tematyce patriotycznej umieszczonych w salach świetlicowych i w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym.

Małgorzata Fal

fot. Monika Dalczyńska

 

Skip to content