Święto Niepodległości w świetlicy szkolnej

Każdego roku 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Jest to ważna data dla każdego Polaka, będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. W tym roku przypada 101. rocznica tego pamiętnego wydarzenia.

W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały polskie oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego.

Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć.

W czasie zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie zapoznali się z historią tego święta i poznali drogę Polski do odzyskania niepodległości.

W ramach wychowania patriotycznego dzieci uczestniczyły w grze edukacyjno – patriotycznej ”Polak mały”, której głównym celem było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie symboli narodowych – godła, flagi i hymnu.

Wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli również w rozmowach, w czasie których kształtowano u dzieci postawy patriotyczne, poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej oraz emocjonalnych uczuć w  stosunku do Ojczyzny, a także wyrażenie szacunku dla symboli narodowych.

W trakcie zajęć czytelniczych  uczniowie czytali i omawiali następujące wiersze o tematyce patriotycznej:

  • Cz. Janczarski „Barwy ojczyste”
  • K. Brykczyński „11 listopada”
  • K.Bayer i A.Wacławski „Niepodległość”
  • W. Bełza „Kto ty jesteś” 
  • L.Wiszniewski ”Jedenasty listopada”

Podczas zajęć plastyczno – technicznych uczniowie wykonywali flagi i godła Polski, które  malowali farbami i kolorowali pastelami. Powstało duże godło Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie skrzydła orła wypełniono piórkami, a pozostałą cześć ozdobiono ziarenkami  białego ryżu i złotą akwarelą oraz drzewo upamiętniające 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie wykonali również z kolorowego papieru biało – czerwone  gołębie będące symbolem pokoju. Kolorowali pastelami portret marszałka Józefa Piłsudskiego i wykonali kolorową ramkę z biało – czerwonych kwiatów.

W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” oraz słuchali  pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich. Dzieci śpiewały piosenki: „Co to jest niepodległość”, „Jedenasty listopada”, „Jestem Polakiem”, „Piosenka małego patrioty” oraz oglądały prezentację multimedialną ” Polskie Symbole Narodowe – Polak Mały”.

Prace plastyczne dzieci posłużyły do wykonania gazetki ściennej „Święto Niepodległości”, która została wyeksponowana w galerii prac uczniów.

 Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik

Skip to content