23 lutego 2019 – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego 2019 – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Kiedyś była nazywana chorobą afektywną, dzisiaj zaliczamy ją do zaburzeń nastroju. Depresja – niezależnie od nazwy towarzyszy kolejnym pokoleniom. Okazywaniu solidarności z chorymi, oswajaniu tematu chorób psychicznych oraz rozpowszechnianiu działań mających na celu wspieranie podejmowania leczenia ma służyć obchodzony 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Podręczniki klasyfikacji zaburzeń psychicznych szczegółowo opisują kategorie diagnostyczne depresji (DSM-5, ICD-10). Pamiętajmy jednak, że występuje szereg zaburzeń zawierających ich elementy, które także utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą być źródłem cierpienia. Są to ważne zagadnienia, ponieważ depresja jest chorobą, która może powracać. Dotyka ona zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Coraz częściej dotyczy coraz młodszych pacjentów, dlatego szczególnie zachęcamy do zapoznawania się z materiałami opisującymi symptomy pogorszenia nastroju i funkcjonowania. „Prawie 40% nastolatków odczuwa powtarzające się dolegliwości o podłożu psychicznym lub somatycznym. Najczęściej notowane jest uczucie zdenerwowania i rozdrażnienia (złego humoru), a na trzecim – bóle głowy”[1].

Publikacje ORE poruszające temat depresji:

1. Dzieci i młodzież w kryzysie

2. One są wśród nas. Dziecko z depresją w szkole i przedszkolu

3. Zaburzenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przeciwdziałanie depresji, próbom samobójczym i samobójstwom

4. Strony internetowe innych instytucji prowadzących kampanie społeczne w zakresie radzenia sobie z depresją:

twarzedepresji.pl
forumprzeciwdepresji.pl
stopdepresji.pl
depresja.org
zobaczznikam.pl
zobaczjestem.pl
sposobynadepresje.pl

Źródło : https://www.ore.edu.pl/2019/02/23-lutego-2019-ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja/

KONSULTACJE DLA RODZICÓW

> W dniu 27.02.2019 r. ( środa) w godzinach od 17-18.00 psycholog szkolny (s.33) oraz pedagog szkolny(biblioteka szkolna ) udzielają konsultacji dla rodziców nt. „ Zaburzenia nastroju i emocji u dziecka w wieku dorastania”.

> Możliwość konsultacji z policjantem dzielnicowym w godzinach od 17.00- 18.00 w bibliotece szkolnej.

Opracowanie : Magdalena Szpunar

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545