30 września obchodzimy w naszej szkole Światowy Dzień Serca

30 września obchodzimy w naszej szkole Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2000 roku przez Światową Federację Serca i ma na celu uświadomienie społeczeństwa w zakresie profilaktyki i chorób serca oraz zwrócenie uwagi na konieczność prowadzenia zdrowego stylu życia w celu zapobiegania chorobom układu krążenia. Projekt ma  na celu aktywizowanie społeczności  do podjęcia walki z miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym i otyłością, czyli chorobami cywilizacyjnymi. Święto obchodzone jest w 120 krajach przy współpracy z UNICEF  i UNESCO.

W Polsce tego dnia odbywają się akcje profilaktyczne, podczas których wykonywane są pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz pomiary antropometryczne ciała. Wyniki konsultowane są ze specjalistami, którzy oceniają ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo – naczyniowych.

Światowa Federacja Serca szacuje, że do 2030 roku, choroby układu krążenia będą powodować 23 miliony zgonów rocznie.

W naszej szkole w tym dniu planujemy:

  • przeprowadzenie w poniedziałek o godzinie 11.30-11.50  w sali gimnastycznej tzw. „RUCHU SPORTOWEGO – DLA SERCA ZDROWEGO” czyli tańców i ćwiczeń ruchowych wspomagających pracę serca, przygotowanych przez wolontariuszy z klas VIII,
  • promocję wiedzy profilaktycznej w formie przygotowanej przez wolontariuszy – GAZETCE na ten temat, podczas lekcji biologii oraz zajęć wychowawczych,
  • prelekcje poświęcone profilaktyce kardiologicznej wg przygotowanych przez pedagoga szkolnego materiałów,
  • na lekcjach wychowania fizycznego promowane będą ćwiczenia i ruch wspomagających wydolność sercowo-naczyniową uczniów.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW I NAUCZYCIELI DO WSPÓLNEGO „RUCHU SPORTOWEGO – DLA SERCA ZDROWEGO”.

Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

  • Pewnie CZASEM lubisz zjeść frytki…
  • Pewnie CZASEM nie chce Ci się ćwiczyć…
  • Pewnie CZASEM wolisz siedzieć przed telewizorem…
  • Pewnie CZASEM myślisz, że to co robisz nie ma znaczenia…

Uważaj, żeby CZASEM nie zamieniło się w CZĘSTO, a potem w ZAWSZE !!!

Twój styl życia ma znaczenie dla Twojej formy, samopoczucia i zdrowia. TERAZ i W PRZYSZŁOŚCI.

Otyłość, brak ruchu, niezdrowa dieta i palenie papierosów prowadzą do rozwoju blaszek miażdżycowych już u dzieci, a w efekcie do zawałów serca nawet u 20-30 latków.

Polacy umierają najczęściej na choroby układu krążenia, częściej niż z powodu nowotworów złośliwych (raków, białaczek), urazów i zatruć. Ale zmiana stylu życia na zdrowy wystarczy, by to zmienić.

Chcesz żyć dłużej i być w dobrem formie? Poznaj „ABECADŁO profilaktyki chorób układu krążenia” i wprowadź w życie zawarte w nim wskazówki. Najlepiej od DZIŚ.

Program kardiologiczny dla dzieci.

Pamiętaj: „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Autorzy: prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec, dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć, lek. Agnieszka Sarnecka, dr n. med. Jakub Podolec

Zalecenia przedstawiono w oparciu o wytyczne Polskiego Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (www.pfp.edu.pl). Opracowanie powstało przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach „Programu zdrowotnego w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego” .

 Opracowanie: Magdalena Szpunar

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545