Światowy Dzień Serca to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2000 roku przez Światową Federację Serca i ma na celu uświadomienie społeczeństwa w zakresie profilaktyki i chorób serca oraz zwrócenie uwagi na konieczność prowadzenia zdrowego stylu życia w celu zapobiegania chorobom układu krążenia. Projekt ma na celu aktywizowanie społeczności do podjęcia walki z miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym i otyłością, czyli chorobami cywilizacyjnymi. Święto obchodzone jest w 120 krajach przy współpracy z UNICEF i UNESCO.
W Polsce tego dnia odbywają się akcje profilaktyczne, podczas których wykonywane są pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz pomiary antropometryczne ciała. Wyniki konsultowane są ze specjalistami, którzy oceniają ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo – naczyniowych.
Światowa Federacja Serca szacuje, że do 2030 roku, choroby układu krążenia będą powodować 23 miliony zgonów rocznie.
W naszej szkole w tym dniu planujemy:
- przeprowadzenie w poniedziałek o godzinie 11.30-11.50 w sali gimnastycznej tzw. „RUCHU SPORTOWEGO – DLA SERCA ZDROWEGO” czyli tańców i ćwiczeń ruchowych wspomagających pracę serca, przygotowanych przez wolontariuszy z klas VIII,
- promocję wiedzy profilaktycznej w formie przygotowanej przez wolontariuszy – GAZETCE na ten temat, podczas lekcji biologii oraz zajęć wychowawczych,
- prelekcje poświęcone profilaktyce kardiologicznej wg przygotowanych przez pedagoga szkolnego materiałów,
- na lekcjach wychowania fizycznego promowane będą ćwiczenia i ruch wspomagających wydolność sercowo-naczyniową uczniów.
ZAPRASZAMY UCZNIÓW I NAUCZYCIELI DO WSPÓLNEGO „RUCHU SPORTOWEGO – DLA SERCA ZDROWEGO”.
Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?
- Pewnie CZASEM lubisz zjeść frytki…
- Pewnie CZASEM nie chce Ci się ćwiczyć…
- Pewnie CZASEM wolisz siedzieć przed telewizorem…
- Pewnie CZASEM myślisz, że to co robisz nie ma znaczenia…
Uważaj, żeby CZASEM nie zamieniło się w CZĘSTO, a potem w ZAWSZE !!!
Twój styl życia ma znaczenie dla Twojej formy, samopoczucia i zdrowia. TERAZ i W PRZYSZŁOŚCI.
Otyłość, brak ruchu, niezdrowa dieta i palenie papierosów prowadzą do rozwoju blaszek miażdżycowych już u dzieci, a w efekcie do zawałów serca nawet u 20-30 latków.
Polacy umierają najczęściej na choroby układu krążenia, częściej niż z powodu nowotworów złośliwych (raków, białaczek), urazów i zatruć. Ale zmiana stylu życia na zdrowy wystarczy, by to zmienić.
Chcesz żyć dłużej i być w dobrem formie? Poznaj „ABECADŁO profilaktyki chorób układu krążenia” i wprowadź w życie zawarte w nim wskazówki. Najlepiej od DZIŚ.
Program kardiologiczny dla dzieci.
Pamiętaj: „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Autorzy: prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec, dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć, lek. Agnieszka Sarnecka, dr n. med. Jakub Podolec
Zalecenia przedstawiono w oparciu o wytyczne Polskiego Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (www.pfp.edu.pl). Opracowanie powstało przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach „Programu zdrowotnego w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego” .
Opracowanie: Magdalena Szpunar