W tym roku przypada 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”, wielomilionowego, pokojowego ruchu społecznego, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i doprowadził do jej obalenia.
W związku z tymi wydarzeniami uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej w Tarnowie wzięli udział w niecodziennej lekcji wiedzy o społeczeństwie z udziałem działaczy NSZZ „Solidarność” – świadkami historii, którą sami współtworzyli – panem Januszem Sikorskim, Andrzejem Olejnikiem oraz Ryszardem Stachem.
Celem naszego przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodych ludzi wydarzeniami z tamtych lat, które zaowocowały przełomowymi przemianami społecznymi i polityczno – gospodarczymi, nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo – Wschodniej.
Korzystając z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej w postaci plakatów z wystawy „Przełom. Sierpień 1980 I Solidarność”, wydrukowanych dzięki uprzejmości Tarnowskiej Delegatury oraz NSZZ „Solidarność” z Zakładów Azotowych w Tarnowie, a także prezentacji filmowo – multimedialnej PON Uniwersytetu Jagiellońskiego „Solidarność – największy ruch społeczny w dziejach świata”, starliśmy się przybliżyć uczniom atmosferę tamtych dni. Cenne źródło informacji stanowiły również oryginalne materiały takie jak prasa solidarnościowa, ulotki i plakaty oraz osobiste pamiątki na przykład ocenzurowane listy z okresu internowania w stanie wojennym. Każdy mógł zobaczyć na własne oczy jak wglądały kartki żywnościowe, gazetki z „drugiego obiegu” czy ulotki kolportowane przez związkowców. Młodzi ludzie mieli także okazję do wysłuchania wspomnień i relacji z najważniejszych wydarzeń lat osiemdziesiątych, zadawania pytań, uczenia się najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do wyobraźni.
Mamy nadzieję, że dzięki tego rodzaju spotkaniom zachęcimy młodzież do odkrywania wciąż jeszcze nieznanych sylwetek uczestników tamtych wydarzeń, jak i postaw solidarnościowych, które połączyły Polaków w latach 80. XX wieku.
Opracowanie tekstu: Jolanta Żurowska