7a na wystawie „Zimne spojrzenie”

7a na wystawie „Zimne spojrzenie”

Uczniowie klasy 7a obejrzeli niezwykłą wystawę pt. „Zimne spojrzenie” prezentowaną w tarnowskim BWA.

Oto krótki opis wystawy, prezentowany na stronie internetowej BWA Tarnów: „Pod koniec 1941 roku dwie naukowczynie z Wiednia opracowały projekt mający na celu „badanie typowych Żydów wschodnich”. W 1942 roku sfotografowały one „zimnym spojrzeniem” ponad sto rodzin żydowskich, łącznie 565 mężczyzn, kobiet i dzieci, w okupowanym przez Niemców polskim mieście Tarnowie. Spośród nich tylko 26 osób przeżyło Holokaust i mogło przekazać tę historię dalej. Zachowały się zdjęcia i krótkie biografie pomordowanych. Z jednej strony wystawa dokumentuje przedsięwzięcie obu naukowczyń. Z drugiej zaś opowiada o życiu Żydów w Tarnowie przed rokiem 1939 i ich mordzie pod niemieckim panowaniem – stanowiącym przykład prześladowania i zagłady setek społeczności żydowskich w rządzonej i terroryzowanej przez Niemców Polsce”. Uczniowie z ogromnym skupieniem i zainteresowaniem oglądali prezentowane materiały.

Dziękujemy Panu Adamowi Wojerzowi za towarzyszenie nam i opiekę.

Marzena Żmuda

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545