Bezpieczne wakacje – zajęcia w świetlicy szkolnej

Bezpieczne wakacje – zajęcia w świetlicy szkolnej

”BEZPIECZNE WAKACJE”

Wkrótce już lato, nadejdą wakacje,

Czekają na Ciebie same atrakcje:

Wspinaczki w górach, wyjazd nad morze,

Zwiedzanie zabytków, rejs po jeziorze.

Lecz żeby wakacje były udane,

Posłuchaj rad, które są tutaj dane:

Chodząc po górach drogi dzieciaku,

Nigdy nie zbaczaj z wybranego szlaku,

Trzymaj się trasy, idź za przewodnikiem,

Bądź mądry, grzeczny, nie bądź psotnikiem.

Nad morzem słonko mocno świeci,

Grzeje, opala dorosłych i dzieci.

Posłuchaj rady mamy lub taty, co powie:

Na plaży miej kapelusz lub czapeczkę na głowie.

Kremem trzeba posmarować buzię i ciało,

by potem nie piekło i nie bolało.

Od czasu do czasu usiądź też w cieniu

– wtedy nie ulegniesz groźnemu poparzeniu.

Małgorzata Plata

Nadchodzi  lato i  już za kilka dni rozpoczną się  wakacje, które będą  czasem odpoczynku, słonecznej pogody  i zabawy oraz niezapomnianych wakacyjnych przygód. Aby jednak przebiegały one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci oraz zdrowi wrócili do domu i szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W związku z tym wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych, plastycznych, czytelniczych, muzycznych i ruchowych ukazujących uroki lata, oraz w zajęciach profilaktycznych i pogadankach o bezpiecznych zabawach w czasie wakacji przygotowanych przez wychowawców świetlicy.

Zrealizowany został program edukacyjny „Podróże małe i duże”, który miał na celu rozbudzenie u dzieci zainteresowań turystyczno – krajoznawczych podczas letniego odpoczynku. Uczniowie rozwiązywali także zagadki, rebusy i krzyżówki związane z wakacjami i rozmawiali o zmianach zachodzących latem w przyrodzie. Uczestniczyli również w zabawach i grach ruchowych na świeżym powietrzu. 

W  trakcie  zajęć profilaktycznych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy jak unikać zagrożeń i bezpiecznie wypoczywać w czasie wakacji oraz jakich zasad należy przestrzegać podczas uprawiania sportów wodnych, zabaw nad rzeką, wycieczek górskich i leśnych oraz innych formach wypoczynku. Zapoznały się z numerami alarmowymi, które należy zapamiętać, aby bezpiecznie odpoczywać.

Uczniowie oglądali następujące prezentacje multimedialne związane z bezpieczeństwem podczas wakacyjnego odpoczynku:

 • EduKredka „Bezpieczne wakacje”
 • Kamlotki „Bezpieczne wakacje”
 • „Bezpieczeństwo w czasie wakacji”
 • „Bezpieczne wakacje nad wodą”

Podczas zajęć czytelniczych wychowankowie świetlicy czytali i omawiali następujące wiersze i opowiadania:

 • J. Brzechwa „Przyjście lata” 
 • M. Szczepańska „Sekrety lata”
 • Cz. Janczarski  „Jedziemy na wakacje”
 • W. Badalska  „Wakacyjne rady”
 • Niżyńska-Demaniuk „Bezpieczne dzieciaki”

W czasie zajęć muzycznych  dzieci  śpiewały  następujące piosenki o tematyce letniej i wakacyjnej:

 • „Lato, lato”
 • „Letni promień słońca”
 • „Idą wakacje”
 • „Niech żyją wakacje”
 • „Jedziemy na wakacje”

Podczas zajęć plastycznych uczniowie  wykonywali   prace pod tytułem „Bezpieczne wakacje”, kolorowali pastelami obrazki związane z latem, rysowali swoje sposoby spędzania wakacji oraz wycinali z kolorowego papieru statki, rybki i inne elementy związane z wakacjami. Prace plastyczne uczniów posłużyły do wykonania gazetek ściennych  związanych z latem i bezpiecznym odpoczynkiem w trakcie wakacji. 

Wszystkie te  zajęcia miały na celu wyrobienie u uczniów odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych osób, a także propagowanie zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego  podczas wakacyjnego odpoczynku.

Wszystkim   dzieciom  życzymy   bezpiecznych,  pełnych  słońca  i  niezapomnianych  przygód  wakacji!!!

Małgorzata Fal

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545