Bezpieczny letni odpoczynek – cykl zajęć w świetlicy szkolnej

Bezpieczny letni odpoczynek – cykl zajęć w świetlicy szkolnej

Nadchodzi  lato i wielkimi krokami zbliżają się wakacje, które są czasem pięknej słonecznej pogody, odpoczynku  oraz zabawy i niezapomnianych wrażeń.

W związku z tym wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć  edukacyjnych, plastycznych , muzycznych i ruchowych ukazujących uroki lata oraz w zajęciach profilaktycznych i pogadankach o bezpiecznych zabawach w czasie wakacji.

Zrealizowany został program edukacyjny „Podróże kształcą”, który miał na celu rozbudzenie u dzieci zainteresowań turystyczno – krajoznawczych podczas letniego odpoczynku.

Uczniowie rozwiązywali także zagadki, rebusy i krzyżówki związane z wakacjami i rozmawiali o zmianach zachodzących latem w przyrodzie. Uczestniczyli również w zabawach i grach ruchowych na świeżym powietrzu.

W  trakcie  zajęć profilaktycznych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy jak unikać zagrożeń i bezpiecznie wypoczywać w czasie wakacji oraz jakich zasad należy przestrzegać podczas uprawiania sportów wodnych, zabaw nad rzeką, wycieczek górskich i leśnych oraz innych formach wypoczynku.

Zajęcia te miały na celu wyrobienie u uczniów odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych osób, a także propagowanie zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego  podczas wakacyjnego odpoczynku.

Podczas zajęć czytelniczych wychowankowie świetlicy czytali i omawiali następujące wiersze:

  • Szczepańska „Sekrety lata”
  • Cz. Janczarski  „Jedziemy na wakacje”
  • Badalska  „Wakacyjne rady”
  • Niżyńska-Demaniuk „Bezpieczne dzieciaki”

W czasie zajęć muzycznych  dzieci  śpiewały piosenki o tematyce letniej i wakacyjnej.

Podczas zajęć plastycznych uczniowie  wykonywali  różnymi technikami prace plastyczne z letnimi widokami. Do wykonania swoich prac wykorzystywali kolorowy papier, bibułę, waciki kosmetyczne i wielobarwne sznureczki z krepiny.

Dzieci  wspólnie wykonały   wakacyjne plakaty techniką kolażu, do których używały gazet i ozdabiały je według własnej inwencji twórczej.

Uczniowie wycinali również z kolorowego kartonu żabki, biedronki, kotki, rybki, motylki i kwiaty. Pastelami rysowały letnią łąkę a farbami malowały letnie widoczki. Dzieci kolorowały pastelami rysunki przedstawiające bezpieczne zabawy wakacyjne.

Wychowankowie świetlicy wspólnie kolorowali pastelami olejnymi  kolorowankę w formacie A0 „Tajemnice morskich głębin”.

Prace plastyczne uczniów posłużyły do wykonania gazetek ściennych oraz wystawek związanych z latem i bezpiecznym odpoczynkiem w trakcie wakacji umieszczonych w salach świetlicowych i galerii prac na korytarzu szkolnym.

Małgorzata Fal

fot. Monika Dalczyńska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545