Bezpieczny letni odpoczynek – cykl zajęć w świetlicy szkolnej

Bezpieczny letni odpoczynek – cykl zajęć w świetlicy szkolnej
”BEZPIECZNE WAKACJE”

Wkrótce już lato, nadejdą wakacje,

Czekają na Ciebie same atrakcje:

Wspinaczki w górach, wyjazd nad morze,

Zwiedzanie zabytków, rejs po jeziorze.

Lecz żeby wakacje były udane,

Posłuchaj rad, które są tutaj dane:

Chodząc po górach drogi dzieciaku,

Nigdy nie zbaczaj z wybranego szlaku,

Trzymaj się trasy, idź za przewodnikiem,

Bądź mądry, grzeczny, nie bądź psotnikiem.

Nad morzem słonko mocno świeci,

Grzeje, opala dorosłych i dzieci.

Posłuchaj rady mamy lub taty, co powie:

„Na plaży miej kapelusz lub czapeczkę na głowie.

Kremem trzeba posmarować buzię i ciało,

by potem nie piekło i nie bolało.

Od czasu do czasu usiądź też w cieniu

– wtedy nie ulegniesz groźnemu poparzeniu.”

Małgorzata Plata

Nadchodzi  lato i zbliżają się wakacje, które są czasem odpoczynku, słonecznej pogody  i zabawy. W związku z tym wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych, plastycznych, muzycznych i ruchowych ukazujących uroki lata oraz w zajęciach profilaktycznych i pogadankach o bezpiecznych zabawach w czasie wakacji przygotowanych przez wychowawców świetlicy.

Zrealizowany został program edukacyjny „Podróże małe i duże”, który miał na celu rozbudzenie u dzieci zainteresowań turystyczno – krajoznawczych podczas letniego odpoczynku. Uczniowie rozwiązywali także zagadki, rebusy i krzyżówki związane z wakacjami i rozmawiali o zmianach zachodzących latem w przyrodzie. Uczestniczyli również w zabawach i grach ruchowych na świeżym powietrzu. 

W  trakcie  zajęć profilaktycznych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy jak unikać zagrożeń i bezpiecznie wypoczywać w czasie wakacji oraz jakich zasad należy przestrzegać podczas uprawiania sportów wodnych, zabaw nad rzeką, wycieczek górskich i leśnych oraz innych formach wypoczynku. 

Zajęcia te miały na celu wyrobienie u uczniów odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych osób, a także propagowanie zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego  podczas wakacyjnego odpoczynku.

Podczas zajęć czytelniczych wychowankowie świetlicy czytali i omawiali następujące wiersze i opowiadania:

  •  J. Brzechwa „Przyjście lata”
  •  M. Szczepańska „Sekrety lata”
  •  Cz. Janczarski  „Jedziemy na wakacje”
  •  W. Badalska  „Wakacyjne rady”
  •  Niżyńska-Demaniuk ”Bezpieczne dzieciaki”

W czasie zajęć muzycznych  dzieci  śpiewały piosenki o tematyce letniej i wakacyjnej.

 Podczas zajęć plastycznych uczniowie  wykonywali   prace pod tytułem „Bezpieczne wakacje”, kolorowali pastelami obrazki związane z latem, rysowali swoje sposoby spędzania wakacji oraz wycinali z kolorowego papieru wielobarwne wiatraczki, piłki plażowe, statki, rybki i inne elementy związane z wakacjami. Powstały  prace plastyczne z letnimi widokami. Do wykonania swoich prac wykorzystywali kolorowy papier, bibułę, włóczkę i wielobarwne sznureczki z krepiny. Dzieci  wspólnie wykonały   wakacyjne plakaty techniką kolażu, do których używały gazet i ozdabiały je według własnej inwencji twórczej.

Wychowankowie naszej świetlicy wzięli również udział w  Wojewódzkim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Tarnowskie WOPR na projekt plakatu „Bezpiecznie z wodą i przyrodą”. Konkurs ten był objęty honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, władz samorządowych, firm i instytucji województwa małopolskiego.
Zadaniem uczniów było zaprojektowanie plakatu, który uświadomi rówieśnikom jak cenne jest życie ludzkie, ograniczy liczbę wypadków i utonięć oraz zapewni bezpieczny wakacyjny wypoczynek.   
Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w konkursie, wykonując różnymi technikami plastycznymi  pomysłowe i kolorowe plakaty na temat bezpieczeństwa nad wodą w czasie wakacji.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, trzymamy mocno kciuki oraz  z niecierpliwością czekamy na jego rozstrzygnięcie. 

Prace plastyczne uczniów posłużyły do wykonania gazetek ściennych oraz wystawek związanych z latem i bezpiecznym odpoczynkiem w trakcie wakacji.

Małgorzata Fal
fot. Kinga Bacik
Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545