Bezpieczny wakacyjny wypoczynek

Bezpieczny wakacyjny wypoczynek

Bezpieczny wakacyjny wypoczynek – zajęcia profilaktyczne w świetlicy szkolnej

Nadeszło lato i wielkimi krokami  zbliżają się wakacje, które są czasem pięknej  słonecznej pogody, odpoczynku  oraz  zabawy i niezapomnianych wrażeń. Aby jednak przebiegały one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci oraz zdrowi wrócili do domu i szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W związku z tym wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć  edukacyjnych, plastycznych , muzycznych i ruchowych ukazujących uroki lata oraz w zajęciach profilaktycznych i pogadankach o bezpiecznych zabawach w czasie wakacji.

Zrealizowany został program edukacyjny „Podróże kształcą”, który miał na celu rozbudzenie u dzieci zainteresowań turystyczno – krajoznawczych podczas letniego odpoczynku.

Uczniowie rozwiązywali także zagadki, rebusy i krzyżówki związane z wakacjami i rozmawiali o zmianach zachodzących latem w przyrodzie. Uczestniczyli również w zabawach i grach ruchowych na świeżym powietrzu.

W  trakcie  zajęć profilaktycznych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy jak unikać zagrożeń i bezpiecznie wypoczywać w czasie wakacji oraz jakich zasad należy przestrzegać podczas uprawiania sportów wodnych, zabaw nad rzeką, wycieczek górskich i leśnych oraz innych formach wypoczynku. 

Zajęcia te miały na celu wyrobienie u uczniów odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych osób, a także propagowanie zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego  podczas wakacyjnego odpoczynku.

Podczas zajęć czytelniczych wychowankowie świetlicy czytali i omawiali następujące wiersze:

  • M. Szczepańska „Sekrety lata”
  • Cz. Janczarski  „Jedziemy na wakacje”
  • W. Badalska  „Wakacyjne rady”
  • A. Niżyńska-Demaniuk „Bezpieczne dzieciaki”

W czasie zajęć muzycznych  dzieci  śpiewały piosenki o tematyce letniej i wakacyjnej.

Podczas zajęć plastycznych uczniowie  wykonywali  różnymi technikami prace plastyczne z letnimi widokami. Do wykonania swoich prac wykorzystywali kolorowy papier, bibułę, papierowe tacki  oraz wielobarwne sznureczki z krepiny.

Uczniowie wycinali również z kolorowego kartonu żabki, biedronki, słoneczka, rybki, statki, motylki i kwiaty. Pastelami rysowali letnią łąkę, a farbami malowali letnie widoczki. Dzieci kolorowały pastelami rysunki przedstawiające bezpieczne zabawy wakacyjne oraz malowały swoje pomysły na bezpieczny i aktywny wypoczynek podczas wakacji.

Prace plastyczne uczniów posłużyły do wykonania gazetek ściennych oraz wystawek związanych z latem i bezpiecznym odpoczynkiem w trakcie wakacji, umieszczonych w salach świetlicowych i galerii prac naszych wychowanków na korytarzu szkolnym.

WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY ZDROWYCH, BEZPIECZNYCH, PEŁNYCH SŁOŃCA I NIEZAPOMNIANYCH PRZYGÓD WAKACJI !!!

Małgorzata Fal

fot. Małgorzata Fal i Katarzyna Kamińska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545