Bożonarodzeniowy nastrój w świetlicy szkolnej

Bożonarodzeniowy nastrój w świetlicy szkolnej

Dlaczego jest Święto
Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy
się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć
miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać
sobie ręce. Dlatego, żeby
uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie
przebaczać.

Jan Twardowski

Święta Bożego Narodzenia to chyba najpiękniejsze i najcieplejsze pomimo mroźnej pogody  święta w roku. Magiczny nastrój tych wyjątkowych świąt wkradł się do świetlicy szkolnej już z początkiem grudnia.

Grudniowy kalendarz stanowił bowiem inspirację dla twórczości wychowanków naszej świetlicy. W tym przedświątecznym okresie uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach przygotowanych przez wychowawców tematycznie związanych ze świętami.

W trakcie zajęć edukacyjnych dzieci zapoznały się z tradycjami bożonarodzeniowymi oraz noworocznymi w Polsce i na świecie. Rozwiązywały zagadki, krzyżówki, rebusy oraz quizy, których motywem przewodnim były Święta Bożego Narodzenia.

Dzieci dokonywały również analizy porównawczej Świąt Bożego Narodzenie oraz Świąt Wielkanocnych i wspólnie  redagowały życzenia świąteczne i noworoczne.

W czasie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali Księgę Bożego Narodzenia i następujące utwory o tematyce świątecznej:

 •  T. Kubiak ”Wieczór wigilijny”
 •  L. Marjańska ”Przy choince”
 •  Z. Trzaskowski „Gwiazdka”
 • M. Woźniewska „Kolęda płynie”
 • Ks. J. Twardowski ”Dlaczego jest Święto Bożego Narodzenia”

Najwięcej radości sprawiły uczniom zajęcia plastyczno – techniczne, podczas których wykonywali świąteczne ozdoby, którymi dekorowali salę świetlicową.

Z tekturowych rolek, włóczki i bibuły  powstały piękne aniołki. Z  kolorowego papieru uczniowie wycinali małe choineczki, które ozdobili cekinami, brokatem i bożonarodzeniowymi motywami.

Z tektury obklejonej słomą oraz sianem dzieci  wykonały szopki betlejemskie, w których umieściły figurki  gipsowe Świętej Rodziny własnoręcznie pomalowane farbami. Z odlewów gipsowych powstały również ozdoby choinkowe.

Uczniowie kolorowali pastelami malowanki świąteczne ”Wesołych Świąt”, wycinały z kolorowego papieru gwiazdki, aniołki, mikołajki oraz bombki.

Wszystkie dzieci z radością powitały w świetlicy zielonego gościa – choinkę, którą przystroiły własnoręcznie wykonanymi ozdobami: kolorowymi łańcuchami, aniołkami, gwiazdkami  i  wielobarwnymi bombkami oraz światełkami.

Na oknach w sali świetlicowej zostały zawieszone świąteczne witraże wykonane przez uczniów, a na półkach ustawiono kolorowe dekoracje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Powieszone zostały także gwiazdy wykonane z białych  papierowych torebek.

Dzieci projektowały i wykonywały kartki bożonarodzeniowe na kiermasz oraz kartki świąteczne dla Dyrekcji i pracowników naszej szkoły.

Uczniowie brali również udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Najpiękniejsza kartka recyklingowa”, którego organizatorem była Branżowa Organizacja Odzysku Opakowań S.A. w Tarnowie. Konkurs polegał na stworzeniu kartki świątecznej z materiałów przeznaczonych do recyklingu lub o tematyce związanej z recyklingiem. Powstały piękne kartki do wykonania których dzieci używały: korka, słomy, sznureczków, kolorowych  tasiemek, guzików, gazet, papierowych papilotek itp.

W trakcie zajęć muzycznych dzieci wspólnie  śpiewały tradycyjne kolędy oraz następujące pastorałki:

 • „Bosy pastuszek”
 • „Świeć gwiazdeczko”
 • „Do stajenki”
 • „Skrzypi wóz”
 • „Ciemne niebo świat otula, nad Betlejem gwiazda wschodzi”
 • „Maleńka miłość”
 • „Gore gwiazda Jezusowi”
 • „Jezu Boże Dziecię”
 • „Pastorałka od serca do ucha”.

Każde z tych zajęć oraz świąteczne dekoracje, które stanowiły bogactwo twórczych pomysłów dzieci wprowadziły wychowanków świetlicy w bożonarodzeniowy nastrój. Przypomniały nam również o tym, że długo wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia już wkrótce nadejdą i  sprawią nam wiele radości, a także  dostarczą niezapomnianych chwil i wzruszeń.

WSZYSTKIM  UCZNIOM  ŻYCZYMY CIEPŁYCH, RODZINNYCH i RADOSNYCH  ŚWIĄT  BOŻEGO NARODZENIA  ORAZ  SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2020 ROKU !!!

Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545