Od tego pytania 18 stycznia 2024 r. w naszej szkole zaczęło się spotkanie klas ósmych z dr. Andrzejem Dembińskim nt. ,,Klementyna Hoffmanowa- Matka Wielkiej Emigracji we Francji”. Dokładnie od tylu lat nasza szkoła kształci kolejne pokolenie młodych Polaków i rozsławia imię swej Patronki.
Wcześniej, 6 stycznia b.r., pan Andrzej wraz ze swoją małżonką, odwiedził grób Klementyny Hoffmanowej na paryskim cmentarzu Père Lachaise w imieniu całej społeczności naszej szkoły zapalił symbolicznie dwa znicze pamięci- biały i czerwony. Podczas prelekcji dr Dembiński podzielił się ze słuchaczami swoimi osobistymi wrażeniami z tego szczególnego spotkania przy grobie Hoffmanowej. Podkreślił zasługi Klementyny z Tańskich Hoffmanowej oraz wartość jej wytrwałej pracy na rzecz swojego narodu i kraju. Cyt. „W czasie powstania listopadowego była współtwórczynią i przewodniczącą Związku Dobroczynności Patriotycznej Warszawianek i uczestniczyła w opatrywaniu rannych. Po upadku powstania w 1831 roku wraz z mężem wyemigrowali z Polski. Zamieszkali w Paryżu, gdzie ich dom stał się miejscem spotkań polskiej inteligencji emigracyjnej. Hoffmanowa w Paryżu działała w Towarzystwie Dobroczynności Dam Polskich i Towarzystwie Literackim. Przyjaźniła się Chopinem i Mickiewiczem. Była nazywana „Matką Wielkiej Emigracji”.
Chwilę uwagi poświęcił również niezwykłemu i ,,najweselszemu” pomnikowi nagrobnemu na tym cmentarzu- ufundowanemu przez Polaków na emigracji we Francji ich opiekunce i dobrodziejce Klementynie Hoffmanowej. Obok popiersia tej wspaniałej Polki stoją dwie dziewczynki. Jedna z podziwem i ufnością wpatruje się w piękne oblicze swojej nauczycielki, druga – wtulona w cokół- czyta książkę- symbol mądrości i wiedzy.
To niezwykłe międzypokoleniowe spotkanie i opowieści o mądrej kobiecie, naszej Patronce, na długo zapadną w pamięci uczestników.
W spotkaniu uczestniczyli: Pan Wicedyrektor Adam Kieroński, przedstawiciele Związku Sybiraków w Tarnowie: Pan Andrzej Dembiński, Pan Jan Kita oraz nauczycielki SP1 – Panie: Dorota Sadko i Magdalena Szpunar.
Opracowanie treści oraz zdjęcia: Dorota Sadko i Magdalena Szpunar
Źródło: Cyt. https://pl.wikipedia.org/wiki/Klementyna_Hoffmanowa