,,Czy za 170 lat będą o Tobie pamiętać?”

,,Czy za 170 lat będą o Tobie pamiętać?”

Od tego pytania 18 stycznia 2024 r. w naszej szkole zaczęło się spotkanie klas ósmych z dr. Andrzejem Dembińskim nt. ,,Klementyna Hoffmanowa- Matka Wielkiej Emigracji we Francji”. Dokładnie od tylu lat nasza szkoła kształci kolejne pokolenie młodych Polaków i rozsławia imię swej Patronki.

Wcześniej, 6 stycznia b.r., pan Andrzej wraz ze swoją małżonką, odwiedził grób Klementyny Hoffmanowej na paryskim cmentarzu Père Lachaise w imieniu całej społeczności naszej szkoły zapalił symbolicznie dwa znicze pamięci- biały i czerwony. Podczas prelekcji dr Dembiński podzielił się ze słuchaczami swoimi osobistymi wrażeniami z tego szczególnego spotkania przy grobie Hoffmanowej. Podkreślił zasługi Klementyny z Tańskich Hoffmanowej oraz wartość jej wytrwałej pracy na rzecz swojego narodu i kraju. Cyt. „W czasie powstania listopadowego  była współtwórczynią i przewodniczącą Związku Dobroczynności Patriotycznej Warszawianek i uczestniczyła w opatrywaniu rannych. Po upadku powstania w 1831 roku wraz z mężem wyemigrowali z Polski. Zamieszkali w Paryżu, gdzie ich dom stał się miejscem spotkań polskiej inteligencji emigracyjnej. Hoffmanowa w Paryżu działała w Towarzystwie Dobroczynności Dam Polskich i Towarzystwie Literackim. Przyjaźniła się Chopinem i Mickiewiczem. Była nazywana „Matką Wielkiej Emigracji”.

Chwilę uwagi poświęcił również niezwykłemu i ,,najweselszemu” pomnikowi nagrobnemu na tym cmentarzu- ufundowanemu przez Polaków na emigracji we Francji ich opiekunce i dobrodziejce Klementynie Hoffmanowej. Obok popiersia tej wspaniałej Polki stoją dwie dziewczynki. Jedna z podziwem i ufnością wpatruje się w piękne oblicze swojej nauczycielki, druga – wtulona w cokół- czyta książkę- symbol mądrości i wiedzy.     

To niezwykłe międzypokoleniowe spotkanie i opowieści o mądrej kobiecie, naszej Patronce, na długo zapadną w pamięci uczestników.

W spotkaniu uczestniczyli: Pan Wicedyrektor Adam Kieroński, przedstawiciele Związku Sybiraków w Tarnowie: Pan Andrzej Dembiński, Pan Jan Kita oraz nauczycielki SP1 – Panie: Dorota Sadko i Magdalena Szpunar.

Opracowanie treści oraz zdjęcia:  Dorota Sadko i Magdalena Szpunar

Źródło:  Cyt. https://pl.wikipedia.org/wiki/Klementyna_Hoffmanowa

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545