„Dla Tych, którzy odeszli” – zajęcia wychowawczo – czytelnicze w świetlicy szkolnej

„Dla Tych, którzy odeszli” – zajęcia wychowawczo – czytelnicze w świetlicy szkolnej

Zbliżają się szczególne listopadowe dni będące wyrazem pamięci, refleksji, a także zadumy. 1. listopada przypada bowiem Uroczystość Wszystkich Świętych, natomiast 2. listopada Dzień Zaduszny zwany Zaduszkami.

W tym czasie odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić kwiatami groby swoich bliskich, zapalić znicze i pomodlić się w ich intencji. Pamiętamy także o tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny, o samotnych żołnierskich mogiłach.

W związku z tym w świetlicy szkolnej zrealizowane zostały  zajęcia wychowawcze ”Pamiętamy o tych, co odeszli”,  podczas których nasi wychowankowie uczestniczyli w rozmowach i pogadankach o tym, w jaki sposób należy zachować się na cmentarzu oraz dbać o groby bliskich nam osób, zachowując w tym roku szczególne zasady higieny i bezpieczeństwa  w związku z pandemią COVID – 19. Nauczycieli omówili z dziećmi tradycję dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek i sposoby uczczenia tych świąt oraz zapoznali ich z różnicami pomiędzy tymi świętami.
Celem tych rozmów było również wyrabianie i kształtowanie u uczniów właściwego stosunku do miejsc pamięci narodowej.

Dzieci wzięły również udział w zajęciach rozwijających wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne „Idziemy na cmentarz” oraz gromadziły słownik wyrazów wokół tematów: ”Wszystkich Świętych” i „Zaduszki”.

Uczniowie uczestniczyli także w projekcji  prezentacji multimedialnej „Najpiękniejsze polskie cmentarze”.

Podczas zajęć czytelniczych dzieci  czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy następujące wiersze:

  1. W. Broniewski „Zaduszki”
  2. ks. Jan Twardowski „Śpieszmy się”
  3. H. Łochocka „Płoną świeczki”
  4. M. Olszewska „Dzień Zaduszny”
  5. D. Gellnerowa „Dla tych, którzy odeszli” 

Małgorzata Fal

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545