Drogie Kobietki, Dziewczyny – uczennice SP nr 1!

Drogie Kobietki, Dziewczyny – uczennice SP nr 1!

Już są! Nieduże, białe, a w nich środki menstruacyjne i można je znaleźć w 200 szkołach w całej Polsce -między innymi i w naszych toaletach! Co to? Oczywiście Punkty Pomocy Okresowej – pudełka, w których znajdują się podpaski i inne środki higieniczne dla naszych uczennic. W damskich toaletach zawisły już plakaty informujące o tej akcji.

Nasza szkoła bierze udział w programie „Akcja Menstruacja w Twojej szkole” , której celem jest poprawienie komfortu życia osób uczących się, zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego oraz przełamanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją. Od teraz, tysiące polskich uczennic, w tym i nasze, znajdą w szkolnych toaletach bezpłatne podpaski i wkładki.

Fundacje i organizacje działające na rzecz kobiet biją na alarm, gdyż prawie 40% Polek znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej, może rezygnować z zakupów środków menstruacyjnych. Przez brak podstawowych produktów higienicznych, takich jak np. podpaski, tysiące uczennic opuszczają raz na miesiąc zajęcia lekcyjne. „Akcja Menstruacja” ma na celu zmianę tej sytuacji i zapewnienie jak największej grupie dziewcząt poczucia komfortu i bezpieczeństwa podczas miesiączki.

„Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością…” (D. Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation)

Marta Jarmuła

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545