Dzień Babci i Dziadka w świetlicy szkolnej

Dzień Babci i Dziadka w świetlicy szkolnej

Babcia z Dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują.
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia Babci bluzkę pierze.
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo kocha swoja Babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

Dnia 21 stycznia obchodzimy Święto Babci a dzień później Święto Dziadka.

Są to szczególne dni w roku, w których wszystkie wnuki wyrażają swoim Babciom i Dziadkom miłość, szacunek oraz wdzięczność za ich trud, opiekę i oddanie a przede wszystkim dziękują za czas, który zawsze dziadkowie im poświęcają.

W tych dniach wnuczęta składają serdeczne życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka wręczając im  laurki, kwiaty i własnoręcznie wykonane upominki. Także świetlica szkolna włączyła się w obchody tego święta organizując różnorodne formy zajęć.

W czasie zajęć edukacyjnych dzieci uczestniczyły w rozmowach i pogadankach oraz scenkach pantomimicznych „Moja Babcia i Dziadek” dotyczących roli jaką odgrywają dziadkowie w życiu wnucząt. Dzieci redagowały również życzenia z okazji  Dnia Babci i Dziadka.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie wraz z wychowawcami czytali i omawiali  następujące utwory związane z Dniem Babci i Dziadka:

 • „Niech Dziadzio z Babunią” – Zofia Rogoszówna.
 • „Dla Babci i Dziadziusia” – Wanda Chotomska.
 • „Mój Dziadzio”- Anna Kamieńska.
 • ”Babcia” – Anna Kamieńska.
 • „Kwiatki dla Babci”- Barbara Lewandowska.
 • „Kwiaty dla Dziadka” – Wanda Chotomska.

Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały laurki dla swoich Dziadków. Z tektury falistej powstały piękne kolorowe ramki na portrety lub zdjęcia dziadków.

Uczniowie wykonywali również dowolną techniką plastyczną  portrety Babci i Dziadka. Do wykonania swoich prac używali kolorowych farb i pasteli a także krepiny, kartonu, resztek materiałów, włóczki, tasiemek oraz cekinów i brokatów. Dzięki temu powstało wiele pięknych, ciekawych i często zaskakujących portretów wykonanych z dużym zaangażowaniem i zapałem. Dzieci wykonały także upominki „Obrazki dla Babci i Dziadka”.

W czasie zajęć muzycznych uczniowie  śpiewali  piosenki  związane z Dniem Babci i Dziadka  takie jak:

 • „Pytania do Babci i Dziadka”
 • „Piosenka dla Babci i Dziadka”
 • „Nasi kochani Babcia i Dziadek”
 • „Kochanej Babci”
 • „Tylko Dziadek”
 • „Wesoła piosenka dla Babci i Dziadka”
 • „Dzień Babci i Dziadka”

Wszystkie te zajęcia miały na celu podnieść rangę Dnia Babci i Dziadka, podkreślić rolę dziadków w rodzinie, zwrócić wychowankom szczególną uwagę na szacunek wobec osób starszych, chęć niesienia im pomocy w sytuacjach dnia codziennego oraz zacieśnić więzi rodzinne między najbliższymi członkami rodziny.

Prace plastyczne naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetek i wystawek okolicznościowych związanych z Dniem Babci i Dziadka.

Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik i Magdalena Czerniecka

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545