Dzień Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej

Dzień Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je bowiem dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził setne urodziny.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych –
Teodora Roosevelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie.

Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci.

Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

Wychowankowie naszej świetlicy również włączyli się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W czasie zajęć edukacyjnych zapoznali się z historią tego święta.

Dzieci oglądały także następujące prezentacje multimedialne:

„Poznaj historię pluszowego misia”

”Dzień Pluszowego Misia”

Podczas zajęć plastycznych uczniowie kolorowali pastelami  obrazki z misiami, a prace naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetki ściennej „DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”.

W czasie zajęć muzycznych dzieci zapoznały się z następującymi piosenkami o misiach:

„Pluszowy Miś”

„Mój Miś”

„Jadą Misie”

Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik i Magdalena Jacobsen

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545