Informacja o materiałach dotyczących społeczności romskiej

Informacja o materiałach dotyczących społeczności romskiej

Do rąk gimnazjalistów trafia płyta DVD (projekt realizowany dzięki unijnym funduszom  przez studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) z trzema filmami poświęconymi kulturze, zwyczajom i tradycji Romów.
Celem projektu jest – między innymi – promowanie integracji społeczności cygańskiej i polskiej oraz przełamywanie, ciągle jeszcze funkcjonującego w naszym społeczeństwie,  negatywnego stereotypu Cygana.
Materiał zamieszczony na nośniku, przekazanym do biblioteki szkolnej, zawiera m.in.: informacje na temat stowarzyszeń i organizacji prowadzonych przez/i na rzecz Romów,  projektu Matrix, którego beneficjentem jest społeczność romska  mieszkająca w Tarnowie, wywiady z cyganologami –  Pawłem Lechowskim i Adamem Bartoszem oraz znakomitym fotografem Romów  – Januszem Helgerem, informacje o bogatej i przepięknej kulturze Cyganów czy o ich zagładzie, czyli Samudaripen.
Być może dodatkową motywacją, by sięgnąć po tę płytę, będzie fakt, iż w świat tradycji, historii i kultury Romów wprowadzają nas dwie absolwentki (też Romki)  Gimnazjum nr 1 im. J. Nowaka – Jeziorańskiego w Tarnowie – Sandra Maria Sarnowska i Patrycja Frydrych.

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545