Jesień w naszej świetlicy

Nastała jesień,  która w tym roku jest wyjątkowo ciepła oraz słoneczna. Piękne barwy jesienne otaczają nasz świat a kolorowe liście szybując w powietrzu tworzą wielobarwny jesienny krajobraz.

Jesień już na dobre rozgościła się wokół nas – w sadzie, parku, lesie a także w naszej świetlicy. Świetlicowa jesień jest kolorowa i piękna. Inspiracji do jesiennego wystroju naszej świetlicy szukaliśmy wszędzie. Samodzielnie wykonane ozdoby pozwalają nam miło spędzić czas i wprowadzić do świetlicy ciepłą oraz pogodną atmosferę.

Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Jesień, uczestnicząc w przygotowanych przez wychowawców różnorodnych zajęciach  inspirowanych i ukazujących uroki tej kolorowej pory roku.

Zajęcia edukacyjne:

1. Jesień dookoła nas – uroki i barwy jesieni, oraz zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie.
  2. Dary z lasu, sadu i ogrodu.
  3. Zagadki o porach roku, wiersze, opowiadania o jesieni.
  4. Jesień w literaturze.
  5. Jesienne plony i przetwory.
  6. Prezentacje multimedialne: „Jesień z Panem Nauczanką”, „Kamlotki – Jesień dla dzieci”, „Zagadkowa jesień”.

Zajęcia profilaktyczne:

1. Właściwości zdrowotne owoców i warzyw – realizacja programu profilaktycznego ”Zdrowe i niezdrowe”.
  2.  Odróżnianie grzybów jadalnych od trujących, zagrażających zdrowiu i życiu człowieka.

Zajęcia plastyczno – techniczne:

1. Jesienne drzewo.
  2. Jesienne jeżyki i żołędzie.
  3. Pani Jesień  – wykonanie prac plastycznych  techniką collage.
  4. Tworzenie  kolorowych jesiennych liści różnymi technikami plastycznymi.
  5. Wycinanie z kolorowego papieru owoców, warzyw, grzybów,  kwiatów i liści oraz leśnych zwierzątek.
  6. Wyklejanki z plasteliny – prace o tematyce jesiennej.
  7. Malowanie farbami i kolorowanie pastelami jesiennych krajobrazów.

Zajęcia czytelnicze:

1. Utwory poetyckie i literatura dla dzieci tematycznie związana z jesienią.
  2. Omawianie wierszy dla dzieci:
  • J. Kiercz  ”Jesienne liście”, ”Dary jesieni’, ”Grzybobranie”
  • A. Warecka ”Jesień chodzi po lesie”
  • M. Konopnicka ”Jesienią”
  • Z. Dąbrowska ”Pani Jesień”
  • J. Czechowicz ”Jesień”
  • M. Terlikowska ”Jestem jesień”

Zajęcia muzyczne:

1. Nauka piosenek o jesieni:
  • „Jesień”
  • „Jesienny bal”
  • ”Idzie jesień”
  • ”Tańcowała jesień”
  • „Jesień pędzlem malowała”
  • „Warkocz z liści”

2.  Tworzenie układów choreograficznych do poznanych utworów muzycznych.

Zajęcia ruchowe:

1. Zabawy na świeżym powietrzu.
  2. Gry i zabawy ruchowe na szkolnym placu zabaw.

Wszystkie zrealizowane  zajęcia miały na celu  uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej nas przyrody. Prace plastyczne naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetek ściennych o tematyce jesiennej, które zostały wyeksponowane w świetlicy i  galerii  prac uczniów na  korytarzu szkolnym.

Małgorzata Fal