Tegoroczne hasło Kampanii ,,Biała Wstążka” 🎗🤍🌍 brzmi: Świat pełen mocy bez przemocy”. Skłania nas do refleksji na temat naszych przekonań oraz postaw wobec istotnego problemu jakim jest przemoc skierowana w szczególności do najmłodszych dzieci na całym świecie.
W szkole odbyły się profilaktyczne warsztaty prowadzone przez psychologa szkolnego dla uczniów klas 1–3 pod hasłem „Moja bezpieczna moc na przemoc”. Zajęcia miały na celu wzmocnienie poczucia własnej wartości u dzieci, nauczenie bezpiecznych sposobów reagowania na trudne sytuacje oraz budowanie świadomości własnych granic.
,,Jestem WAŻNY. Mam granice. Mam MOC by reagować!”
Podczas warsztatów uczniowie uczyli się rozróżniać zachowania dobre, trudne i przemocowe, poznawali metodę STOP – ODEJDŹ – POWIEDZ, odgrywali krótkie scenki oraz tworzyli własne „mocne” strategie reagowania. Zajęcia miały formę zabaw ruchowych, rozmów i ćwiczeń.
W wybranych klasach 4-8 zostały przeprowadzone prelekcje profilaktyki przemocy przez pedagoga specjalnego oraz wręczono białe wstążeczki z adresem internetowym OIK. Jednocześnie przedstawiono: ideę kampanii, rodzaje przemocy oraz instytucje OIK i możliwość świadczonej bezpłatnej pomocy i wsparcia dla osób doznających różnych form przemocy.
Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunem przygotowali papierowe wstążeczki, gdzie rozdawali je uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły.
Dnia 02.12.2025 r. odbył się po raz drugi w naszej szkole ,,Biały Dzień” jako wyraz solidarności z ofiarami przemocy.
W klasach 4-8 odbyły się Testy Wiedzy o przemocy. Uczniowie, sprawdzali swoje umiejętności reagowania na przemoc oraz uzyskali informacje gdzie i jak można uzyskać pomoc.
Wychowawcy przeprowadzili również prelekcje na temat przemocy rówieśniczej, podczas których omówili: formy przemocy, sposoby reagowania, znaczenie granic oraz możliwości uzyskania pomocy w sytuacjach trudnych.
Podsumowując akcję profilaktyczną która trwała od 01.12 do 05.12.2025 r. Pragniemy, aby jedno hasło zostało z nami na dłużej:
„Każdy z nas ma w sobie MOC, która pomaga nam chronić siebie i innych”.
Dziękujemy, Zespół Specjalistów
red. Aneta Kmiecik











fot. Nauczyciele SP1


