Kartka urodzinowa dla Niezłomnej

Kartka urodzinowa dla Niezłomnej

Uczniowie naszego gimnazjum dołączyli do akcji Stowarzyszenia Scena Kultury – Wyślij kartkę na 100. urodziny Niezłomnej Marii Mireckiej Loryś!
Jubilatka jako młoda dziewczyna w czasie wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Tadeusz Bór-Komorowski awansował ją do stopnia kapitana. Wiosną 1945 r. została komendantką główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet (NZWK) na całą Polskę. Ta młoda dziewczyna, nieustannie zagrożona aresztowaniem, najpierw przez gestapo, później przez UB, wykonywała zadania o kluczowym nieraz znaczeniu dla władz wojskowo-cywilnych podziemia narodowego.
Wszystkiego Najlepszego Pani Mario!

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545