KWESTA PATRIOTYCZNA 2023

KWESTA PATRIOTYCZNA 2023

W dniach od 30 października do 2 listopada 2023 r. wolontariusze z klas VII a i VII c oraz z klas VIII a, VIII b wraz z nauczycielami wzięli udział  w dobroczynnej Kweście patriotycznej na tarnowskich cmentarzach odbywającej się pod hasłem:

„Ocalamy polskie groby i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich”.

Zebrane podczas kwesty fundusze w kwocie 1649 zł zostały w całości przeznaczone na renowację i odbudowę mogił polskich przez panią Magdalenę Szpunar będącą  opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariatu, do siedziby Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie.

Przeprowadzana na Starym Cmentarzu i Cmentarzu Komunalnym w Krzyżu akcja „Pamięć” dała również sposobność kwestującym uczestnikom odwiedzenia i chwili zadumy nad grobami oraz miejscami pamięci narodowej o Lwowie i Kresach Wschodnich.

W tym niezwykłym czasie zadumy i refleksji wolontariusze wraz nauczycielami odwiedzili miejsca wiecznego  spoczynku osób zasłużonych dla 170-letniej historii naszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej w Tarnowie oraz naszego narodu tj.:

  • śp. Pana Michała Oskarbskiego – kierownika naszej szkoły w latach 1857-1857
  • śp. Pani Heleny Holender – kierowniczki naszej szkoły w latach 1893-1899
  • śp. Pani Anieli Burgielskiej – kierowniczki naszej szkoły w latach 1917-1918
  • śp.  Pani Józefy Tworkowskiej – kierowniczki naszej szkoły w latach 1918-1931
  • śp. Pani Marii Niażańskiej – kierowniczki naszej szkoły w latach 1939-1943
  • śp. Tadeusza Beresia 1928-1946 – harcerza (lat 18)
  • żołnierzy bohatersko poległych za ojczyznę w czasie II wojny światowej 1939- 1945
  • żołnierzy bohatersko poległych w roku 1863
  • śp. Tadeusza Langnera 1919 – legionisty (lat 20)

Oddaliśmy również hołd poległym zapalając światełko pamięci przy Kurhanie Kresowym na Starym Cmentarzu.

Zapalone znicze i modlitwa były wyrazem uczczenia tych wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny. Działania te stanowią szczególną wartość w promowaniu właściwych postaw patriotycznych oraz wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia.

Opiekunom oraz wolontariuszom biorącym udział w tegorocznej akcji „Pamięć” składamy serdeczne podziękowanie za poświęcony czas i zaangażowanie tj.: Paniom: Annie Kukuś, Joannie Szafraniec, Katarzynie Kamińskiej oraz Pani Magdalenie Szpunar, która była koordynatorem akcji.

fot. Anna Kukuś, Joanna Szafraniec, Katarzyna Kamińska i Magdalena Szpunar

Opracowanie: Magdalena Szpunar

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545