Majowe Święta – dni, o których pamiętamy – zajęcia patriotyczne w świetlicy szkolnej

Majowe Święta – dni, o których pamiętamy – zajęcia patriotyczne w świetlicy szkolnej

W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znaczenie.

W tych pierwszych trzech dniach maja obchodzone są bowiem w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisane zostały w historii polskiej państwowości.

1.Maja obchodzimy Święto PracyDzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym 2. Maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało – czerwonej flagi. Narodowe Święto Trzeciego Maja to święto państwowe, które jest obchodzone na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3. Maja.

Tematyka tych świąt była okazją do pogadanek i rozmów w ramach zajęć edukacyjno – patriotycznych z wychowankami naszej świetlicy o rozbudzaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w życiu każdego Polaka.

W czasie zajęć czytelniczych dzieci czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami  wiersze o tematyce patriotycznej:

  • Cz. Janczarski „Flaga”
  • W.  Bełza „Polak Mały”
  • S.   Aleksandrzak „Rocznica”
  • M.  Arct „Trzeci Maj”

Podczas zajęć plastycznych uczniowie malowali farbami symbole narodowe, wycinali z papieru kolorowego flagi Polski, wykonywali  biało – czerwone kwiaty, kotyliony oraz gołębie będące symbolem pokoju. 

W trakcie zajęć muzycznych wychowankowie świetlicy słuchali pieśni patriotycznych i śpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Każde z tych zajęć miały na celu uwrażliwienie dzieci na wartości związane z naszą Ojczyzną – Polską. Wszystkie prace plastyczne naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetki okolicznościowej o tematyce patriotycznej. 

Wychowawcy świetlicy

fot. Kinga Bacik

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545