Mikołajkowe radości w świetlicy szkolnej

Mikołajkowe radości w świetlicy szkolnej

Kiedy w kalendarzu zbliża się data 6 grudnia, dzieci na całym  świecie z wielką nadzieją i utęsknieniem oczekują spotkania ze Świętym Mikołajem.

Każdemu z nas to imię  kojarzy się ze świętym, który obdarowuje ludzi podarkami. Trzeba jednak pamiętać, aby wcześniej napisać list do św. Mikołaja i być grzecznym jeśli chcemy, żeby  przyniósł nam upragniony  prezent.

Wychowankowie naszej świetlicy jak co roku uczestniczyli w cyklu zajęć przybliżających im postać Świętego Mikołaja.

W czasie zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie poznali historię św. Mikołaja oraz tradycje z nim związane w innych krajach. Pisali także listy do Mikołaja, prosząc o wymarzone prezenty.

Podczas zajęć czytelniczych dzieci czytały wspólnie z wychowawcami świetlicy „Księgę Bożego Narodzenia” a także opowiadania i książki związane z Mikołajkami takie jak:

 1. A. Grabowski „List do Mikołaja”
 2. B. Wicher „Niezwykłe przygody Świętego Mikołaja”
 3. A. Matusiak „Święty Mikołaj”
 4. A. Rahoza „Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju”

W trakcie zajęć plastyczno – technicznych uczniowie wykonywali portrety św. Mikołaja. Technika prac plastycznych była dowolna. Jedne dzieci malowały farbami, inne rysowały kredkami. Pojawiły się także wyklejanki z kolorowego papieru i waty oraz prace przedstawiające Mikołaja, które powstały z  kolorowych kółeczek.

W czasie zajęć muzycznych dzieci  śpiewały  następujące piosenki związane z Mikołajkami:

 1. „Kochany Panie Mikołaju”
 2. „Dzień Świętego Mikołaja”
 3. „Jedzie Święty Mikołaj”
 4. „Piosenka dla Mikołaja”
 5. „Czerwoną czapkę na głowie swojej nosi”
 6. „Piosenka o Świętym Mikołaju”
 7. „Mikołaj nie zawiedzie”

Wszystkie prace plastyczno – techniczne  naszych uczniów posłużyły do wykonania gazetek i wystawek okolicznościowych  związanych  z  Mikołajkami.

Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545