Na nieludzkiej ziemi

Na nieludzkiej ziemi

Udział uczniów w cyklu  spotkań  pt. „Na nieludzkiej ziemi – wspomnienia świadków” w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci.

W dniu 29 listopada 2022 r. przedstawiciele uczniów z naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w pierwszym z cyklu spotkań poświęconych tematyce „Golgoty Wschodu”. Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Związek Sybiraków Oddział Tarnów przeprowadzili w tym dniu niezwykle ciekawe i wartościowe spotkanie pod hasłem: „Na nieludzkiej ziemi – wspomnienia świadków”.

Obecny na spotkaniu Prezes Związku Sybiraków Oddział w Tarnowie Pan Jan Kita zwracając się do przybyłych podkreślił, jak ważna jest współpraca oraz więź członków Związku z młodym pokoleniem, które powinno poznawać ten ważny fragment trudnych dziejów ojczystych jakim były zsyłki i wywózki  najwartościowszych Polaków na Sybir. Zwracając się do zebranych podkreślał niezłomny hartu ducha Zesłańców, który pomógł im przetrwać, by potem dać świadectwo.

Prelegentkami były: Pani Maria Kamień oraz Pani Zofia Podlasek, które z niezwykłą dokładnością oraz wzruszeniem przedstawiły swoje wspomnienia z drogi i pobytu na Sybirze oraz trudnej rzeczywistości ich życia już po powrocie do ojczyzny.

Panie podzieliły się  wspomnieniami, ze swych pełnych smutku, cierpienia i wyrzeczeń lat dziecięcych spędzonych na Sybirze. Te niezwykłe i poruszające wypowiedzi, były bardzo cenne oraz wartościowe dla wszystkich uczestników, gdyż przedstawione zostały  przez  żyjących świadków historii.

Następne z cyklu spotkań planowane jest w dniu 13 grudnia 2022 r. podczas którego prelegentkami będą: Pani Zofia Babraj oraz Pani Genowefa Podolska.

Warto również podkreślić, iż uczniowie mieli okazję również zostać oprowadzeni po muzeum i uczestniczyć w oglądaniu wspaniałej ekspozycji poświęconej żołnierzom Armii  Krajowej wraz z jej omówieniem.

Wartościowym  podsumowaniem tego wydarzenie niech będzie refleksyjna wypowiedź ucznia Krystiana Świerczka z klasy 7a:

„Jeżeli uważasz, że masz ciężko, to przypomnij sobie, iż kiedyś Polacy byli zsyłani na Syberię, bez jedzenia, ciepłych rzeczy, czegokolwiek. Byli skazywani na morderczą pracę w okropnych warunkach”.

Opracowanie oraz zdjęcia: Magdalena Szpunar

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545