Narodowe Święto Niepodległości – zajęcia patriotyczne w świetlicy szkolnej

Narodowe Święto Niepodległości – zajęcia patriotyczne w świetlicy szkolnej

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie w Polsce 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę  w 1918 roku,  po 123 latach zaborów. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach naszej historii. Jest to ważna data dla każdego Polaka będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo.

W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały polskie oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego.

Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć.

W czasie zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie zapoznali się z historią tego święta i poznali drogę Polski do odzyskania niepodległości. W ramach wychowania patriotycznego dzieci uczestniczyły  w projekcji multimedialnej ”POLSKIE SYMBOLE NARODOWE – POLAK MAŁY”.

Celem prezentacji było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie symboli narodowych – godła, flagi i hymnu.

W trakcie zajęć czytelniczych  uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami  następujące wiersze o tematyce patriotycznej:

  • Cz. Janczarski „Barwy ojczyste”
  • K. Brykczyński „11 listopada”
  • K. Bayer i A. Wacławski „Niepodległość”
  • W. Bełza „Kto ty jesteś”
  • L.Wiszniewski „Jedenasty listopada”  

W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali hymn Polski ”Mazurek Dąbrowskiego”.

Dzieci śpiewały również następujące piosenki o tematyce patriotycznej:

„Co to jest niepodległość”

„Jedenasty listopada”

”To Polska właśnie”

„Jesteśmy Polką i Polakiem”

”Wielkie Święto”

Wszystkie te zajęcia miały na celu  kształtowanie u naszych wychowanków postaw patriotycznych, poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej oraz emocjonalnych uczuć w  stosunku do Ojczyzny, a także wyrażenie szacunku dla symboli narodowych.

Małgorzata Fal

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545