Nasi uczniowie na uroczystej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu w tarnowskim Ratuszu

Nasi uczniowie na uroczystej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu w tarnowskim Ratuszu

 

 

Przedstawiciele naszej społeczności szkolnej – gimnazjaliści z klasy II A wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu w tarnowskim Ratuszu z okazji 99. rocznicy zrzucenia zwierzchności austriackiego zaborcy w 1918 roku.
Uroczystości te odbyły się 30 października, czyli w dzień odzyskania niepodległości przez miasto Tarnów, który Rada Miejska uchwałą z dnia 26 stycznia 2017 r. ustanowiła świętem miasta.
Podczas tej uroczystości płk. Jerzy Pertkiewicz dołączył do grona honorowych obywateli Tarnowa. Pułkownik Pertkiewicz znalazł się w gronie zasłużonych obywateli miasta wskutek wspólnej inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej i prezydenta miasta, a także organizacji patriotycznych.
Za zasługi wojenne Jerzy Pertkiewicz został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem za Warszawę, Medalem Wojska, Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.
Uczniowie naszej szkoły wielokrotnie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach ze świadkiem historii, panem pułkownikiem Jerzym Pertkiewiczem, który zawsze stanowił dla nich wzór postawy patriotycznej i oddania ojczyźnie.
Uroczysta sesja miała również charakter edukacyjny, w jej trakcje zgromadzeni goście mogli wysłuchać rysu historycznego na temat wydarzeń z roku 1917 w Europie i na ziemiach polskich oraz działań podejmowanych przez Polaków w tamtym okresie, mających na celu wybicie się na niepodległość. Kolejnym punktem sesji było wręczenie nagród Tertilla młodym tarnowianom, tegorocznym absolwentom wyższych uczelni. Całość obchodów święta miasta, „Pierwszego Niepodległego” II Rzeczypospolitej uświetniły występy młodzieży z tarnowskiej szkoły muzycznej oraz Orkiestry Garnizonu Pogranicza.

Opracowanie: Jolanta Żurowska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545