Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w świetlicy szkolnej

Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w świetlicy szkolnej

2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się  na nowo.

W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę, a Polska powróciła na mapę świata.

Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić 100 – lecie  Odzyskania  Niepodległości przez Polskę poprzez różnorodne formy zajęć.

W czasie zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie zapoznali się z historią tego święta i poznali drogę Polski do odzyskania niepodległości.

Wychowankowie naszej świetlicy uczestniczyli również w rozmowach, w czasie których kształtowano u dzieci postawy patriotyczne, poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej oraz emocjonalnych uczuć w  stosunku do Ojczyzny, a także wyrażenie szacunku dla symboli narodowych.

W trakcie zajęć czytelniczych  uczniowie czytali i omawiali wiersze oraz opowiadania związane z tematyką patriotyczną.

Podczas zajęć plastyczno – technicznych uczniowie wykonywali flagi i godła Polski. Dzieci wykonały również kotyliony, którymi przyozdobiono salę świetlicową oraz malowały farbami stroje ludowe i postaci historyczne. Z białego i czerwonego kartonu powstała praca przestrzenna przedstawiająca mapę Polski.

W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” i słuchali melodii żołnierskich.

Prace plastyczne dzieci posłużyły do wykonania gazetek okolicznościowych o tematyce patriotycznej.

Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545