Obchody Święta Niepodległości w świetlicy szkolnej

Obchody Święta Niepodległości w świetlicy szkolnej

Każdego roku 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach historii Polski. W tym roku przypada 105. rocznica tego wydarzenia. Jest to ważna data dla każdego Polaka, będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo.

W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały polskie oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego.

Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej postanowiliśmy w naszej świetlicy uczcić Święto Niepodległości poprzez różnorodne formy zajęć.

W czasie zajęć edukacyjno – wychowawczych uczniowie zapoznali się z historią tego święta i poznali drogę Polski do odzyskania niepodległości. Nasi wychowankowie oglądali  następujące prezentacje multimedialne: 

 • „11 Listopada Święto Niepodległości”
 • „Dzień Niepodległości”
 • „Narodowe Święto Niepodległości z Panem Nauczanką”
 • „Polskie Symbole Narodowe – Polak Mały”

W ramach wychowania patriotycznego dzieci uczestniczyły w grze edukacyjno – patriotycznej ”Polak mały”, której głównym celem było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie symboli narodowych – godła, flagi i hymnu.

W trakcie zajęć czytelniczych  uczniowie czytali i omawiali następujące wiersze o tematyce patriotycznej:

 • Cz. Janczarski „Barwy ojczyste”
 • K. Brykczyński „11 listopada”
 • K.Bayer i A.Wacławski „Niepodległość”
 • W. Bełza „Kto ty jesteś” 
 • L.Wiszniewski ”Jedenasty listopada”

Podczas zajęć plastyczno – technicznych uczniowie wykonywali flagi i godła Polski oraz biało – czerwone kotyliony, kwiaty i gołębie będące symbolem pokoju.

W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali hymn Polski ”Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci śpiewały również następujące piosenki o tematyce patriotycznej:

 • „Wielkie Święto”
 • „Co to jest niepodległość”
 • „Jedenasty listopada”
 • „Święto Niepodległości”
 • „Ja jestem Polką, a Ty Polakiem”

Wszystkie te zajęcia miały na celu  kształtowanie u naszych wychowanków postaw patriotycznych, poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności społecznej, budzenie świadomości narodowej oraz emocjonalnych uczuć w  stosunku do Ojczyzny, a także wyrażenie szacunku dla symboli narodowych.

Małgorzata Fal

fot. Małgorzata Fal i Joanna Szafraniec

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545