Obchody Święta Patronki Szkoły w świetlicy szkolnej

Obchody Święta Patronki Szkoły w świetlicy szkolnej
Każdego roku 23 listopada obchodzimy uroczyście w naszej szkole Święto Patronki Szkoły Klementyny Hoffmanowej. 
Klementyna z Tańskich Hoffmanowa  urodziła się 23 listopada 1798 roku w Warszawie. Była pierwszą kobietą w Polsce utrzymującą się z własnej pracy twórczej i pedagogicznej oraz jedną z pierwszych polskich pisarek tworzących utwory dla dzieci i młodzieży
Mimo krótkiego życia wiele wniosła do polskiej myśli pedagogicznej. Debiutowała w 1819 roku traktatem pedagogicznym „Pamiątka po dobrej matce”. Napisała powieści dla dzieci, m.in. „Wiązanki Helenki”. Dla młodzieży i kobiet przeznaczyła następujące powieści: „Listy Elżbiety Rzeczyckiej”, „Dziennik Franciszki Krasińskiej”.

Żyjąc w okresie zaborów za cel swej pracy pedagogicznej uznała nauczanie mówienia, pisania i myślenia po polsku oraz wpojenia młodemu pokoleniu poczucia dumy z bycia Polakiem.

W Paryżu Klementyna założyła pensjonat dla polskich dziewcząt. Zmarła w 1845 roku. Została pochowana na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise, a serce pisarki złożono w Katedrze na Wawelu.

Ideały wychowawcze Hoffmanowej wywarły silny wpływ na późniejszą działalność pedagogiczną. Na jej spuściźnie pedagogicznej wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci.

W ramach obchodów Święta Patronki Szkoły wychowankowie naszej świetlicy wzięli udział w przygotowanych przez wychowawców zajęciach edukacyjno – wychowawczych przybliżających biografię i twórczość patronki naszej szkoły Klementyny Hoffmanowej.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali  fragmenty literatury dziecięcej autorstwa Klementyny Hoffmanowej.

Podczas zajęć plastycznych uczniowie kolorowali  pastelami i malowali farbami portrety naszej patronki. Dzieci wykonały również razem z wychowawcami  gazetki  ścienne o patronce naszej szkoły Klementynie Hoffmanowej. Wyeksponowano w nich prace plastyczne naszych uczniów.

W związku ze Świętem Patronki Szkoły  świetlica szkolna była także organizatorem konkursu literacko – recytatorskiego pt. Recytujemy wiersze dla dzieci”.Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci, zachęcenie do poznawania nie tylko prozy, ale i poezji dziecięcej.
W konkursie, który odbył się w czwartek 21 listopada 2019 roku, wzięli udział uczniowie z klas młodszych.
Jury konkursowe wyłoniło następujących laureatów:
  • I miejsce: Aleksandra Kowalska kl. III A i Karol Sadko kl. II A
  • II miejsce: Ksawery Obrzut kl. II B i Julia Derus kl. II A, Hanna Szalacha kl. II A
  • III  miejsce: Milena Czabańska kl. II B, Amelia Ściuk kl. II A, 
  • Wyróżnienie:Zuzanna Stanek kl. II C, Natasza Lesiak kl. II C, Zuzanna Smoszna kl. II A.
Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w naszym konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.
Małgorzata Fal i Marta Samborska
fot. Kinga Bacik
Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545