„Ocalić od zapomnienia”- wieczornica w parafii Św. Rodziny

„Ocalić od zapomnienia”- wieczornica w parafii Św. Rodziny

   W związku z przypadającymi tragicznymi dla Polaków rocznicami dokonania w 1940 r. przez sowietów zbrodni na polskich oficerach w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Ostaszkowie i innych miejscach oraz deportacji w 1940 i 1941 r. polskiej ludności kresowej w głąb Związku Radzieckiego, Gimnazjum nr 1 im. Jana Nowaka Jeziorańskiego
w Tarnowie przy ZSO nr 5, we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich o.Tarnów zorganizowało dwukrotnie uroczystą, historyczną wieczornicę o tytule jak wyżej, – dn. 3.03.2016 – w budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Reymonta oraz dn. 8.04.2016 w domu katechetycznym parafii Św. Rodziny.
Wieczornica miała charakter dokumentalny, scenariusz opracowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa oparty był na pamiętnikach, wspomnieniach bezpośrednich świadków wydarzeń, a więc na faktach historycznych.  Scenariusz obejmował losy Polaków począwszy od wybuchu II wojny światowej, zbrodnię katyńską, okupację sowiecką na Kresach, deportację polskich rodzin, poniewierkę  w „największym na świecie więzieniu”, formowanie Polskich Sił Zbrojnych przez generała Władysława Andersa, ratowanie wynędzniałych sierot  – tułaczych dzieci z „raju Stalina” i powrót oraz dość problematyczne przyjęcie sybiraków po przybyciu z tułaczki do kraju. Narracji towarzyszyła  emisja slajdów, pieśni we wspaniałym wykonaniu chóru szkolnego pod kierownictwem nauczycielki p. Joanny Stępień i nagrania, które dostosowane były do treści scenariusza.
Narratorzy – uczniowie Gimnazjum przygotowani do występu przez nauczycielkę – panią Joannę Budzik, dzięki występowi mieli okazję poznać dokładnie ważną część ojczystej historii, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca w programach szkolnych.
Występ zakończono odśpiewaniem przez chór „Marszu Sybiraków”, co wszyscy widzowie wysłuchali na stojąco.
Widzowie, w tym członkowie Rodziny Katyńskiej, Związku Sybiraków, Rodziny Policyjnej, Towarzystwa Miłośników Lwowa i KPW, nauczyciele z innych szkół, rodzice uczniów i inni sympatycy  z wielkim uznaniem odnieśli się do tego wydarzenia, podkreślali wartość historyczną i wzruszająca treść.  Dziękowali i gratulowali zorganizowania tak ważnej wieczornicy dyrektorowi Gimnazjum – Panu Adamowi Wojerzowi, organizatorce – pani pedagog Magdalenie Szpunar i autorce scenariusza, wiceprezesowi Oddziału TMLiKPW – p. Bogusławie Romaniewskiej, a uczniom – pięknego wykonania występu.

Opracowanie: Bogusława Romaniewska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545