Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej w Tarnowie, dn.29.09.2021r.
Dnia 29.09. 2021 r. w murach Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej w Tarnowie, odbyło się spotkanie, którego gośćmi byli Członkowie Związku Sybiraków z Tarnowa, Nauczyciele historii ze szkół tarnowskich, Członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddziału w Tarnowie. Warto podkreślić ,iż wszystkich zebranych łączy długoletnia współpraca zarówno ze szkołą jak i ze Związkiem Sybiraków.
Spotkanie odbyło się w następstwie ważnego dla środowiska Sybiraków, historyków i organizacji kresowych wydarzenia, jakim było otwarcie dn. 17.09.2021 r. Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W wydarzeniu tym wzięła udział delegacja z Tarnowa, której uczestnicy postanowili podzielić się wrażeniami wyniesionymi z uroczystości w Białymstoku.
Dyrektor Szkoły Pani Andżelka Pach oraz Wicedyrektor Pan Adam Kieroński gościnnie przyjęli uczestników spotkania, Pani Magdalena Szpunar wraz z Wiceprezesem TMLiKPW Panią Bogusława Romaniewską opracowały i przedstawiły ciekawą prezentację multimedialną z otwarcia Muzeum, która zainteresowała zebranych wzbudzając refleksję i wzruszenie.
Inicjator tego niezwykłego spotkania Prezes Związku Sybiraków Oddział w Tarnowie Pan Jan Kita podkreślił, jak ważna jest współpraca i więź członków Związku z młodym pokoleniem, które powinno poznawać ten ważny fragment trudnych dziejów ojczystych jakim były zsyłki i wywózki najwartościowszych Polaków na Sybir. Zwracając się do zebranych podkreślał niezłomny hartu ducha Zesłańców, który pomógł im przetrwać , by potem dać świadectwo.
Gościem spotkania był również, prof. Andrzej Dembiński -opozycjonista z okresu PRL i przymusowy emigrant, erudyta, matematyk, który odniósł wiele sukcesów naukowych i zawodowych. Wystąpił z przesłaniem na temat wartości wiedzy i dobrego wykształcenia, jakie powinna zapewnić młodzieży dobrze zaprogramowana edukacja.
Przybyli do szkoły Sybiracy podzielili się wspomnieniami, ze swych pełnych smutku ,cierpienia i wyrzeczeń lat dziecięcych spędzonych na Sybirze. Te niezwykłe i poruszające wypowiedzi, były bardzo cenne i wartościowe dla wszystkich uczestników, gdyż przedstawione bowiem zostały przez żyjących świadków historii.
Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddziału w Tarnowie Pan Stanisław Siadek podkreślił, jak ważne jest zachowanie pamięci o trudnych dziejach ojczystych. Prezes akcentował także potrzebę przemyślanej edukacji młodzieży w tym zakresie, co jak podkreślił- również można spełniać dzięki współpracy środowisk szkolnych ze Stowarzyszeniami takimi jak Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich i Związkiem Sybiraków.
Zobacz prezentację:
„Relacja z otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – dn. 17.09.2021r.” – kliknij
Linki do relacji : ( teksty, zdjęcia, filmy oraz słuchowiska) – kliknij
zdjęcia: Joanna Budzik i Marzena Płaneta
materiał: Magdalena Szpunar