Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej w Tarnowie, dn.29.09.2021r.

Dnia 29.09. 2021 r. w murach Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej w Tarnowie, odbyło się spotkanie, którego gośćmi byli Członkowie Związku Sybiraków z Tarnowa, Nauczyciele historii ze szkół tarnowskich, Członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddziału w  Tarnowie. Warto podkreślić ,iż  wszystkich zebranych  łączy długoletnia współpraca zarówno ze szkołą jak i ze Związkiem Sybiraków.

Spotkanie odbyło się w następstwie  ważnego dla środowiska Sybiraków,  historyków i organizacji kresowych wydarzenia, jakim było otwarcie dn. 17.09.2021 r. Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W  wydarzeniu tym wzięła udział  delegacja z Tarnowa, której uczestnicy postanowili podzielić się wrażeniami wyniesionymi z uroczystości w Białymstoku.

 Dyrektor Szkoły Pani Andżelka Pach  oraz  Wicedyrektor  Pan Adam Kieroński gościnnie przyjęli  uczestników spotkania, Pani Magdalena Szpunar  wraz z Wiceprezesem TMLiKPW Panią Bogusława Romaniewską opracowały i przedstawiły ciekawą prezentację multimedialną z otwarcia Muzeum, która zainteresowała zebranych wzbudzając refleksję i wzruszenie.

Inicjator tego niezwykłego spotkania Prezes Związku Sybiraków Oddział w Tarnowie Pan  Jan Kita podkreślił, jak ważna jest współpraca i więź członków Związku z młodym pokoleniem, które powinno poznawać ten  ważny fragment trudnych dziejów ojczystych jakim były zsyłki i wywózki  najwartościowszych Polaków na Sybir. Zwracając się do zebranych podkreślał niezłomny  hartu ducha Zesłańców, który pomógł im przetrwać , by potem dać świadectwo.

 Gościem spotkania był również, prof. Andrzej Dembiński -opozycjonista z okresu  PRL i przymusowy emigrant, erudyta, matematyk, który odniósł wiele sukcesów naukowych i zawodowych. Wystąpił  z przesłaniem na temat wartości wiedzy  i dobrego wykształcenia, jakie   powinna zapewnić młodzieży dobrze zaprogramowana edukacja.

 Przybyli  do szkoły Sybiracy podzielili się  wspomnieniami, ze swych pełnych smutku ,cierpienia i wyrzeczeń  lat dziecięcych spędzonych na Sybirze. Te niezwykłe i poruszające wypowiedzi, były bardzo cenne i  wartościowe dla wszystkich uczestników, gdyż przedstawione bowiem zostały  przez żyjących świadków historii.

Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i  Kresów Południowo – Wschodnich  oddziału w Tarnowie Pan Stanisław Siadek podkreślił, jak ważne jest zachowanie pamięci o trudnych dziejach ojczystych. Prezes akcentował także  potrzebę  przemyślanej edukacji młodzieży w tym zakresie, co  jak podkreślił- również można spełniać dzięki współpracy  środowisk szkolnych ze Stowarzyszeniami takimi jak  Towarzystwo  Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich i  Związkiem Sybiraków.

Zobacz prezentację:

                                 „Relacja z otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – dn. 17.09.2021r.” – kliknij

Linki do relacji : ( teksty, zdjęcia, filmy oraz słuchowiska) – kliknij

zdjęcia: Joanna Budzik i Marzena Płaneta

materiał: Magdalena Szpunar

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545