Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych – wystawa

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych – wystawa

Wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Na wystawie pojawią się takie przyrządy jak astrolabium, torquetum czy triquetrum, a także fotometry, spektroskopy czy kamery CCD i model teleskopu Hubble´a.
Dzięki eksponatom i materiałowi ilustracyjnemu w postaci grafik, obrazów i druków, można prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste przeziernikowe instrumenty, poprzez lunety, aż po teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej.
Ta kosmiczna wystawa jest skierowana do widzów w każdym wieku. Ekspozycja jest interaktywna, zwiedzający będą mieli możliwość samodzielnie dokonywać obserwacji przez teleskopy, śledzić zachowanie się promienia świetlnego między soczewkami, a nawet budować lunety typu Galileusza czy Keplera.
Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne, w których udział wzięli uczniowie klasy III b pod opieką p. Z. Kubik i P. Dudek.

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545