Odsłonięcie muralu poświęconego Bohaterom Zadwórza 1920

Odsłonięcie muralu poświęconego Bohaterom Zadwórza 1920

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023 r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach odsłonięcia muralu poświęconego Bohaterom Zadwórza 1920 namalowanego na ścianie przy ulicy Lwowskiej 3. To niezwykłe malowidło  jest  hołdem złożonym młodzieży, która pod Zadwórzem stoczyła kluczową walkę z bolszewikami. Warto  wspomnieć, iż wówczas właśnie życie swoje oddało ponad 300 młodzieży i dzieci. Dzięki ich heroicznemu oporowi, walce i bohaterstwu 1 Armia Konna Budionnego opóźniła marsz na Warszawę.

 Następnie goście przeszli do Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej, gdzie mogliśmy wysłuchać prelekcji historycznej przedstawionej przez Pana Stanisława Siadka– Członka Zarządu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie oraz Pana Bogdana Kasprowicza – Prezesa Zarządu Instytutu Lwowskiego w Warszawie.

Oprawę  artystyczną zapewnił Zespół „Allegretto” pod dyrekcją Pani Joanny Stępień (skrzypce, wokal), Pana Romana Stępień (fortepian) oraz Pani Donaty Zielińskiej (wokal).

Zaprezentowane utwory poprzedzane były przez Pana Stanisława Siadka  przedstawieniem tła ich powstania w kontekście wydarzeń historycznych tj.: “Niełatwo być ze Lwowa”, “ Marsz Lwowskich Dzieci”, “My, Pierwsza Brygada” oraz  “Lwów jest jedyny na świecie”.

O godzinie 15:00 w Bazylice Katedralnej Narodzenia NMP w Tarnowie uczestniczyliśmy we mszy św. w intencji Ojczyzny, podczas której wystąpił chór Pueri Cantores Tarnovienses.

Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich na wykonanie malowidła u zbiegu ulicy Lwowskiej i Szerokiej pozyskało dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej.

film z występu Zespołu „Allegretto”
film z występu Zespołu „Allegretto”
film z występu Zespołu „Allegretto”
film z występu Zespołu „Allegretto”
film z występu Zespołu „Allegretto”

Zobacz inne relacje: https://tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Galerie-zdjec/Miasto/Galeria-Miasto-2023/Odsloniecie-muralu-Bohaterowie-Zadworza-1920

Opracowanie tekstu oraz zdjęcia i filmy: Magdalena Szpunar- nauczycielka z SP1 w Tarnowie i członek TMLiKPW w Tarnowie.

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545