Pamięci 316 odważnych ludzi, Cichociemnych…

Pamięci 316 odważnych ludzi, Cichociemnych…

W ubiegłym tygodniu, uczniowie naszego Gimnazjum i jednej z klas szóstych SP 1  mieli okazję zapoznać się z dziejami bohaterów Polski Walczącej, Cichociemnymi. Prezentację multimedialną przedstawiającą losy Cichociemnych, przygotowali dla sowich kolegów uczniowie klasy I A.
Spadochroniarze Armii Krajowej, bo o nich właśnie mowa, tworzyli jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy II wojny światowej. Początkowo określani byli mianem „ptaszków”, „zrzutków” albo „skoczków”, jednak ostatecznie przyjęła się dla nich nazwa „Cichociemni”, która niezwykle trafnie definiowała sposób działania, do jakiego zostali przygotowani: „w ciszy oraz po ciemku”. Cichociemni, czyli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich), wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 roku, z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami. Od 15 lutego 1941 do 27 grudnia 1944 zorganizowano 82 loty, w czasie których przerzucono do Polski 316 Cichociemnych, wśród nich znalazła się także  jedna kobieta – Elżbieta Zawacka „Zo”.
Do najbardziej znanych Cichociemnych przerzuconych do Polski należeli: ostatni komendant główny AK gen. Leopold Okulicki , szef Oddziału II KG AK płk Kazimierz Iranek – Osmecki, legendarny dowódca partyzancki z Gór Świętokrzyskich Jan Piwnik „Ponury”, stojący na czele Centrali Służby Śledczej Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin”. 91 Cichociemnych walczyło w Powstaniu Warszawskim, poległo 18 z nich. W czasie wojny zginęło w sumie 103 Cichociemnych.
Dla  „Cichociemnego” wspieranego hasłem: Tobie Ojczyzno, ważnym było mimo terroru, mimo ofiar nie poddać się.  Bo być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo…
Niestety, część z nich została skazana w Polsce Ludowej na karę śmierci lub więzienia.
Dlatego „Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym, którym należy się szacunek całego narodu oraz przekazać pamięci o Nich kolejnym pokoleniom, ogłosił rok 2016 – Rokiem Cichociemnych”.

Opracowanie: Jolanta Żurowska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545