„Pamiętamy o tych, którzy odeszli” – zajęcia w świetlicy szkolnej

„Pamiętamy o tych, którzy odeszli” – zajęcia w świetlicy szkolnej

Zbliżają się szczególne listopadowe dni, będące wyrazem pamięci, refleksji a także zadumy. 1 listopada przypada bowiem Uroczystość Wszystkich Świętych, natomiast 2 listopada, Dzień Zaduszny zwany Zaduszkami.

W tym czasie odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić kwiatami groby swoich bliskich, zapalić znicze i pomodlić się w ich intencji. Pamiętamy także o tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny, o samotnych żołnierskich mogiłach.

W związku z tym w świetlicy szkolnej zrealizowane zostały  zajęcia wychowawcze ”Pamiętamy o tych, którzy odeszli”,  podczas których nasi wychowankowie uczestniczyli w rozmowach i pogadankach o tym, w jaki sposób należy zachować się na cmentarzu oraz dbać o groby bliskich nam osób.

Nauczyciele omówili z dziećmi tradycję dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek i sposoby uczczenia tych świąt oraz zapoznali ich z różnicami pomiędzy tymi świętami.

Celem tych rozmów było również wyrabianie i kształtowanie u uczniów właściwego stosunku do miejsc pamięci narodowej.

Uczniowie uczestniczyli także w projekcji  następujących prezentacji multimedialnych:

  • „Najpiękniejsze polskie cmentarze”.
  • „Wszystkich Świetych”.
  • „EduKredka – Święta listopadowe”.

Podczas zajęć czytelniczych dzieci  czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy następujące wiersze:

  1. W. Broniewski „Zaduszki”
  2. ks. Jan Twardowski „Śpieszmy się”
  3. H. Łochocka „Płoną świeczki”
  4. M. Olszewska „Dzień Zaduszny”
  5. D. Gellnerowa „Dla tych, którzy odeszli”.

W ramach zajęć plastyczno- technicznych uczniowie kolorowali pastelami i malowali farbami rysunki związane z Dniem Wszystkich Świętych. Wykonywali także różnymi technikami plastycznymi znicze i lampiony zaduszkowe używając kolorowego papieru, bibuły, pasteli oraz akwareli oraz tworzyli kompozycje jesienne z kolorowych liści.

Małgorzata Fal

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545