„Pamiętamy o Tych, którzy odeszli” – zajęcia w świetlicy szkolnej

„Pamiętamy o Tych, którzy odeszli” – zajęcia w świetlicy szkolnej

Zbliżają się szczególne dni, które są wyrazem pamięci, zadumy oraz refleksji nad życiem i przemijaniem. 1 listopada przypada bowiem Uroczystość Wszystkich Świętych, natomiast 2 listopada Dzień Zaduszny zwany Zaduszkami. 

W tych dniach odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić kwiatami groby swoich bliskich, zapalić znicze i pomodlić się w ich intencji. Pamiętamy także o tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny, o samotnych żołnierskich mogiłach.

W czasie zajęć dydaktyczno – wychowawczych wychowankowie świetlicy omówili tradycję Dnia Wszystkich Świętych i sposoby uczczenia tego święta.

Uczniowie uczestniczyli również w rozmowach i pogadankach o tym, w jaki sposób należy zachować się na cmentarzu oraz dbać o groby bliskich nam osób. Celem tych rozmów było także wyrabianie i kształtowanie u uczniów właściwego stosunku do miejsc pamięci narodowej.

Podczas zajęć czytelniczych dzieci czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy następujące wiersze:

  • D. Gellnerowa „Dla tych, którzy odeszli”
  • W. Broniewski „Zaduszki”
  • ks. Jan Twardowski „Śpieszmy się”
  • H. Łochocka „Płoną świeczki”
  • M. Olszewska „Dzień Zaduszny”  

Małgorzata Fal

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545