Powitanie zimy w świetlicy szkolnej

Powitanie zimy w świetlicy szkolnej

Dnia 22 grudnia nastała kalendarzowa zima. Zimowy krajobraz urzeka swoim pięknem, a skrzący się mróz, wirujące w powietrzu płatki śniegu i otulona białym puchem przyroda  nadaje światu wyjątkowy urok.

Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali zimę, która kojarzy się z wesołymi zabawami na śniegu. Uczestniczyli więc w różnorodnych zajęciach inspirowanych tą piękną i mroźną porą roku.

W trakcie zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci obserwowały i omawiały zmiany zachodzące zimą w przyrodzie oraz rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki o tematyce zimowej. Uczestniczyły także w rozmowach i pogadankach mających na celu uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy ptakom i zwierzętom zimową porą.

W czasie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami następujące wiersze tematycznie związane z zimą:

  • M.Selke „Lubię zimą”
  • B. Forma  „Zima”
  • T. Śliwiak „Śnieg, śnieg…”
  • L. Krzemieniecka „Przyjechała zima wozem”
  • H. Ożogowska „Zima”
  • T. Kubiak „Biegały ptaszki”

W trakcie zajęć plastyczno – technicznych dzieci wykonały duży portret Pani Zimy. Do jego wykonania użyto białego, granatowego i niebieskiego kartonu. Panią Zimę ozdobiono białymi i srebrnymi płatkami śniegu wyciętymi przez uczniów oraz kolorowym brokatem.

Z waty i  kolorowego papieru powstał ogromny bałwan, którego ubrano w kolorową czapkę z frędzlami z włóczki, szalik  z krepiny i dużą brązową  miotłę.

Uczniowie klas pierwszych wykonali z białych tekturowych rolek małe bałwanki, które ozdobili według własnej inwencji twórczej.

Dzieci wycinały z kartonu płatki śniegu różnej wielkości i kształtu  oraz  ptaszki i karmniki. Malowały farbami i kolorowały pastelami zimowe krajobrazy. Powstały także piękne zimowe obrazki wykonane różnymi technikami plastycznymi. Na oknach zawieszono zimowe witraże wykonane przez uczniów.

Dzieci kolorowały pastelami duże plakaty pt. „Pomagamy ptakom i zwierzętom zimą”

W trakcie zajęć muzycznych wychowankowie świetlicy śpiewali piosenki o tematyce zimowej:

  • „Zima lubi dzieci”
  • „Pada śnieg”
  • „Tup, tup po śniegu”
  • „Biały walczyk”

Prace plastyczne naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetek ściennych umieszczonych w salach świetlicowych  oraz  zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym.

Małgorzata Fal

 fot. Monika Dalczyńska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545