Program Sportowe Talenty rusza w szkołach całej Polski

Rusza program Sportowe Talenty, realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Do podstawy programowej zostały wprowadzone testy sprawnościowe dla uczniów klas IV-VIII.

Jego celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów. Fundamentem programu jest koncepcja sprawności fizycznej warunkującej zdrowie (Health Related Fitness), zaś narzędziem pozwalającym na operacjonalizację działań platforma informatyczna SportoweTalenty.pl – udostępniona nauczycielom w celu wprowadzania i monitorowania wyników pomiarów somatycznych i badań sprawnościowych przeprowadzanych podczas lekcji wychowania fizycznego.

CELE REALIZOWANE PRZEZ PROGRAM SPORTOWE TALENTY

Zebrane dane pozwolą na:

1. populacyjną ocenę kondycji fizycznej
  2. ocenę somatycznych i motorycznych predyspozycji poszczególnych uczestników programu do uprawiania sportu
  3. budowanie skal referencyjnych (odniesienia) dla ocen kondycji fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce

W celu oceny poziomu sprawności uczestników programu zostaną przeprowadzone badania sprawności. Badane będą przejawy szybkościowych, siłowych oraz wytrzymałościowych zdolności motorycznych. Pomiary będą wykonane w wystandaryzowanych próbach sprawności, zgodnie z dostarczonymi instrukcjami (filmy, prezentacje i opisy).

Wyboru prób dokonano uwzględniając kryteria wiarygodności pomiarów (trafności, rzetelności, obiektywności i standardowości) oraz możliwości ich oceny poprzez standaryzację na funkcje średniej i odchylenia standardowego dla populacji ogólnopolskiej (osobno dla obu płci).

Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/sport/jaki-sportowy-talent-znajdziemy-w-twojej-szkole-program-sportowe-talenty-od-1-wrzesnia-rusza-w-szkolach-calej-polski