Relacja z wyjazdu na Ukrainę 6-9.12.2018 r. z akcją: „Pomóżmy Św. Mikołajowi dotrzeć na Kresy”.

Relacja z wyjazdu na Ukrainę 6-9.12.2018 r. z akcją: „Pomóżmy Św. Mikołajowi dotrzeć na Kresy”.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, tak mocno wpisane w polską tradycję, kolejny już raz skierowały nasze myśli do Polaków zamieszkałych na dawnych polskich Kresach Wschodnich. Polacy pozostając na Ziemi swych przodków po II wojnie światowej i wyznaczeniu nowych granic strzegą tam do dzisiaj polskości i religii . Starają się wpajać młodemu pokoleniu poczucie przynależności narodowej, mimo że musieli przecież znosić wiele upokorzeń i trudności. W tym szczególnym czasie nie możemy o nich zapomnieć.
Coroczna akcja „Pomóżmy Św. Mikołajowi dotrzeć na Kresy”, organizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich o/ Tarnów, a także inne stowarzyszenia, Szkoły czy jednostki administracji, a nawet przedszkola, wpisuje się w akcje ofiarowania pomocy świątecznej polskim środowiskom, które szczególnie w województwie lwowskim są liczne.
Istotny był aktywny udział młodzieży w zbiórkach darów np. w sklepach i szkołach, który połączony z dużym nakładem pracy i czasu, jest jakże ważnym elementem wdrożenia młodego pokolenia w potrzebę świadczenia dobroczynności – zarówno w środowisku szkolnym, lokalnym ale i zagranicznym.

Przyjazd grudniowy z darami świątecznymi był dla naszych rodaków ważnym wydarzeniem, gdyż łączył się z bezpośrednim kontaktem z nimi, uroczystością rozdawania darów, występami dzieci, które niezwykle ciepło przyjęły spotkanie z Mikołajem.
Dary w bieżącym roku dla Rodaków na Ukrainie zostały przekazane dwutorowo tj: za pośrednictwem Towarzystwa Miłośników Lwowa i KPW oraz Stowarzyszenia MALTA Służba Medyczna w Tarnowie.
>Towarzystwo Miłośników Lwowa pojechało w okresie 6-7 grudnia z darami mikołajowymi do wsi Strzelczyska, Pnikuta, Czyszek oraz do Lwowa, gdzie przekazało dary Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi.
>Natomiast w okresie od 6 -9 grudnia 2018 r. dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem MALTA Służba Medyczna dary dla Polskich dzieci na Ukrainie i ich rodzin przekazane zostały do Krysowic, Zimnej Wody oraz do Starego Sambora, w którym odbyło się wzruszające spotkanie dzieci i ich rodzin ze Św. Mikołajem.

Wyjazd przedstawicieli Szkoły Podstawowej Nr 1 im Klementyny Hoffmanowej tj. Pani Magdaleny Szpunar oraz Pani Renaty Urjasz do Lwowa był także okazją do złożenia hołdu poległym Polakom i przekazania wieńca patriotycznego w imieniu społeczności szkolnej tj. dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców, jak również zapalenia biało-czerwonych zniczy na grobach Obrońców Lwowa na Cmentarzu „Orląt Lwowskich” oraz mogiłach polskich na historycznym Cmentarzu Łyczakowskim.

Szczególne podziękowania za udzieloną pomoc kierujemy do Szkół i Przedszkoli w Tarnowie i wszystkich instytucji, a także osób prywatnych, które odpowiedziały na tegoroczne hasło zbiórki:
„Otwórz serce Polaka i obdaruj Rodaka”.

>>Zobacz relację fotograficzną z wyjazdu z darami na Ukrainę w dn. 6-9.12.2018 r.

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545