„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych, natomiast 2 listopada Dzień Zaduszny zwany Zaduszkami. Są to szczególne dni będące wyrazem pamięci, refleksji a także zadumy.

W tych dniach odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić kwiatami groby swoich bliskich, zapalić znicze i pomodlić się w ich intencji. Pamiętamy także o tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny, o samotnych żołnierskich mogiłach.

W czasie zajęć dydaktyczno – wychowawczych wychowankowie świetlicy uczestniczyli w rozmowach i pogadankach o tym, w jaki sposób należy zachować się na cmentarzu oraz dbać o groby bliskich nam osób. Omówili tradycję dnia Wszystkich Świętych i sposoby uczczenia tego święta.

Celem tych rozmów było również wyrabianie i kształtowanie u uczniów właściwego stosunku do miejsc pamięci narodowej.

Podczas zajęć czytelniczych dzieci czytały i omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy następujące wiersze:

D. Gellnerowa „Dla tych, którzy odeszli”
W. Broniewski „Zaduszki”
ks. Jan Twardowski „Śpieszmy się”
H. Łochocka „Płoną świeczki”
M. Olszewska „Dzień Zaduszny”

W ramach zajęć plastyczno- technicznych uczniowie kolorowali pastelami i malowali farbami rysunki związane z dniem Wszystkich Świętych. Wykonywali także różnymi technikami plastycznymi znicze i lampiony zaduszkowe używając kolorowego papieru, bibuły oraz akwareli.

Prace naszych wychowanków posłużyły do wykonania gazetek okolicznościowych umieszczonych w salach świetlicowych.

Małgorzata Fal

fot. Monika Dalczyńska

 

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545