Śpiewająca Polska

Śpiewająca Polska

28 maja 2019 w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się XIII Wojewódzki Konkurs Chórów Regionu Małopolska Akademia Chóralna.

Akademia Chóralna została powołana przez Ministerstwo Kultury oraz Narodowe Forum Muzyki w ramach Ogólnopolskiego Projektu Śpiewająca Polska, którego celem było podniesienie jakości chórów szkolnych.

Dziewczęcy chór Allegretto po raz ósmy wziął udział w tym obowiązkowym konkursie i spośród 14 chórów uzyskał Srebrne Pasmo. Każdy z wykonawców prezentował cztery dowolne utwory, z których jeden musiał być autorstwa Stanisława Moniuszko ze względu na jubileuszowy rok tego wybitnego kompozytora polskiego romantyzmu. Nasz chór wykonał następujące utwory: Kum i Kuma S. Moniuszko, Błogosławiony K. Pasionka, Wielkie są dzieła J. Sykulskiego oraz melodię ludową Hej, idem w las w opracowaniu J. Stępień.

Występ jak zwykle spotkał się z miłym przyjęciem i bardzo życzliwymi komentarzami jurorów. Dziewczęta kolejny raz miały okazję porównać efekty swojej pracy z innymi. Niestety, co dla nas bardzo przykre, dla uczennic klasy VIII SP i III Gimnazjum był to ostatni konkurs w Akademii Chóralnej, w którym reprezentowały naszą szkołę. Ale gdybyśmy nawet spotkali je w kolejnych latach w Śpiewającej Polsce, tym razem jako chórzystki tarnowskich liceów, to i tak nie będziemy w tej samej kategorii wiekowej, a zatem żadna konkurencja nie zepsuje naszych wspólnych wspomnień i sympatii…

                                                 Joanna Stępień  – dyrygent

fot. Anna Kopeć

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545