Świetlica szkolna aktywnie w konkursie „ODBLASKOWA SZKOŁA”🚸🚦

Świetlica szkolna aktywnie w konkursie „ODBLASKOWA SZKOŁA”🚸🚦

Nasza świetlica szkolna z pełnym zaangażowaniem włączyła się w realizację działań w ramach ogólnopolskiego konkursu „ODBLASKOWA SZKOŁA”, którego celem jest promowanie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym oraz popularyzacja noszenia elementów odblaskowych.

W ramach konkursu zorganizowano szereg różnorodnych aktywności edukacyjnych, artystycznych, muzycznych i czytelniczych, które miały na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń na drodze oraz sposobów ich unikania.

W pierwszej połowie września uczniowie z naszej świetlicy uczestniczyli w cyklu zajęć profilaktycznych, które miały na celu uwrażliwienie dzieci na problematykę związaną z bezpieczeństwem w drodze do i ze szkoły oraz rozmowach i pogadankach o tym jak ważną rolę odgrywają noszone przez uczestników ruchu drogowego odblaski🙂‍↕.

Podczas zajęć profilaktycznych wychowawcy świetlicy rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Wdrażali zasady bezpiecznego zachowania się w świetlicy, na przerwach, na korytarzach szkolnych, przed szkołą, na boisku oraz placu zabaw, w domu, oraz omawiali inne niebezpieczne sytuacje, które obserwują na co dzień.

Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi znakami drogowymi i zasadami ruchu drogowego oraz ważnymi numerami telefonów alarmowych☎🆘.

Brali udział w zabawach ruchowych i scenkach dramowych utrwalających zdobyte wiadomości na temat bezpieczeństwa i zachowań w trudnych sytuacjach.

Nasi wychowankowie rozwiązywali również zagadki, rebusy i krzyżówki związane z bezpieczeństwem i rozsypankę słowno – obrazkową „Rozpoznaj znaki drogowe” jak również quiz „Akademia Bezpiecznego Puchatka” na tablicy multimedialnej oraz grali w gry edukacyjne „Poznajemy znaki drogowe” i „Ruch drogowy”⛔🚻.

Dzieci obejrzały następujące filmy edukacyjne związane z bezpieczeństwem:

• „Bezpieczny powrót do szkoły z Panem Nauczanką”
• „Bądź widoczny”
• ”Numery alarmowe”
• „Poznaj znaki i sygnały drogowe”
• „Bezpieczne zachowania”
• „EduKredka Podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym”
• „Noś odblaski – świeć przykładem”

W czasie zajęć plastycznych 🎨nasi wychowankowie rysowali poznane znaki drogowe🚸🚻⛔. Wykonali również odblaskowe zakładki do książek📚. Z kolorowego papieru dzieci wycinały literki, z których powstał napis ODBLASKOWA SZKOŁA 🏫. Uczniowie projektowali również elementy odblaskowe w postaci zwierzątek, serduszek i kwiatków, które potem posłużyły do dekoracji szkolnych plecaków, dzięki czemu nasi uczniowie będą widoczni na drodze🛣. Z prac plastycznych powstała gazetka ścienna „Odblaskowa Szkoła”🏫.

Wychowawcy świetlicy ogłosili również konkurs szkolny „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.
Zadaniem konkursowym została objęta cała społeczność Hoffmanówki. Każda klasa ma przygotować po jednej pracy plastycznej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w postaci plakatu lub makiety, a technika zależy od kreatywności naszych uczniów👫.

Podczas zajęć czytelniczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami następujące wiersze i opowiadania📚:

• M. Przewoźniak „Znaki drogowe”
• W. Badalska ”Przechodzimy przez ulicę”
• T. Śliwiak ”Zielone światło”
• ”Drogowy znak, wie co i jak”

W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali następujące piosenki o bezpieczeństwie🎺🥁🪇:

• „W odblaskach jestem cały”
• „Znaczki odblaskowe”
• „Piosenka o zasadach na jezdni”
• „Odblaski”

Zostały zrealizowane następujące programy i zajęcia profilaktyczne:

• ”Bezpieczna droga do szkoły”
• ”Nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych”
• ”Droga i ja”
• ”Poznajemy znaki drogowe – bezpieczeństwo na drodze”

Dzięki zaangażowaniu uczniów i wychowawców świetlicy, działania w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” stały się nie tylko wartościową lekcją bezpieczeństwa, ale również okazją do wspólnej zabawy, twórczości i integracji 🙋🤗😀.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów i ich aktywności – wierzymy, że zdobyta wiedza i nawyki będą im towarzyszyć każdego dnia, zwiększając ich bezpieczeństwo na drodze🧑‍🤝‍🧑🚦🚻🛣.

red. Małgorzata Fal – koordynator konkursu „Odblaskowa Szkoła”

fot. Kinga Bacik, Małgorzata Fal, Adrianna Wicher-Spaczyńska