Święto 16. Pułku Piechoty w Tarnowie

Święto 16. Pułku Piechoty w Tarnowie

26 maja obchodziliśmy dzień 16. Pułku Piechoty. Święto upamiętnia czas od 1919 do 1939 r., w którym pułk miał siedzibę w Tarnowie. Warto wiedzieć, że dzień 28 maja jako datę święta pułkowego zatwierdził 19 maja 1927 roku, ówczesny minister spraw wojskowych marszałek Józef Piłsudski. Święto to obchodzone było w rocznicę zwycięskiego boju stoczonego w 1920 roku pod Murową.

Podczas trwania pikniku mięliśmy możliwość uczestniczenia w pokazach grup rekonstrukcyjnych. Na przygotowanej ekspozycji, zarówno na zewnętrznym placu,  jak i w budynku muzeum, mogliśmy zapoznać się historią 16. Pułku Piechoty:

  • na sali ekspozycyjnej: „Wytęż umysł” rozwiązywano zadania pozwalające poznać historię 16 PP,
  • na placu: „Ciało pręż” umożliwiano uczestnikom wykonanie ćwiczeń sprawnościowych, z którymi poradziłby sobie nawet niedźwiedź Wojtek.

 Spotkanie było również okazją do prezentacji współczesnego uzbrojenia.

Wolontariusze w klas 8a i 8b należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu, aktywnie pomagali również podczas odbywających się właśnie w tym czasie różnych ciekawych konkurencji tj. gry historyczne, zręcznościowe, plastyczne czy podczas zwiedzania Muzeum Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci.

Wspólne śpiewanie.

            Opracowanie: Magdalena Szpunar- opiekun SKW

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545