Święto Patronki Szkoły w świetlicy szkolnej

Święto Patronki Szkoły w świetlicy szkolnej

PATRONKĄ NASZEJ SZKOŁY JEST KLEMENTYNA HOFFMANOWA

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa urodziła się 23 listopada 1798 roku w Warszawie. Była pisarką, dziennikarką oraz wydawcą pierwszego w Polsce czasopisma dla dzieci i  młodzieży „Rozrywki dla Dzieci”.

Mimo krótkiego życia wiele wniosła do polskiej myśli pedagogicznej. Ideały wychowawcze Hoffmanowej wywarły silny wpływ na późniejszą działalność pedagogiczną. Na jej spuściźnie pedagogicznej wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci.

Debiutowała w 1819 roku traktatem pedagogicznym „Pamiątka po dobrej matce”. Napisała powieści dla dzieci, m.in. „Wiązanki Helenki”. Dla młodzieży i kobiet przeznaczyła następujące powieści: „Listy Elżbiety Rzeczyckiej”, „Dziennik Franciszki Krasińskiej”.

Żyjąc w okresie zaborów za cel swej pracy pedagogicznej uznała nauczanie mówienia, pisania i myślenia po polsku oraz wpojenia młodemu pokoleniu poczucia dumy z bycia Polakiem. W Paryżu Klementyna założyła pensjonat dla polskich dziewcząt.

Zmarła w 1845 roku w Passy koło Paryża. Została pochowana na paryskim cmentarzu Pere – Lachaise, a serce pisarki złożono w Katedrze na Wawelu.

W ramach obchodów Święta Patronki Szkoły wychowankowie naszej świetlicy wzięli udział w zajęciach edukacyjno-wychowawczych, przybliżających biografię i twórczość patronki naszej szkoły Klementyny z Tańskich Hoffmanowej.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami świetlicy fragmenty literatury dziecięcej autorstwa Klementyny Hoffmanowej. Podczas zajęć plastycznych uczniowie kolorowali  pastelami  portrety naszej patronki.

Włączając się w obchody Święta Patronki Szkoły  świetlica szkolna była także organizatorem konkursu literacko-plastycznego „Jestem pisarzem i ilustratorem książki”. Konkurs był adresowany do uczniów z klas I -III. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci, rozwijanie wyobraźni oraz zdolności plastycznych naszych wychowanków. Każdy uczestnik miał za zadanie samodzielnie napisać i zilustrować krótkie opowiadanie na dowolny temat.

Laureatką naszego konkursu została OLIWIA KIEROŃSKA z klasy III B. GRATULUJEMY!!!

 

Małgorzata Fal

fot. Kinga Bacik

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545