Patronka naszej Szkoły Klementyna z Tańskich Hoffmanowa urodziła się 23 listopada 1798 roku w Warszawie.
Była pisarką, dziennikarką oraz wydawcą pierwszego w Polsce czasopisma dla dzieci i młodzieży „Rozrywki dla Dzieci”. Mimo krótkiego życia wiele wniosła do polskiej myśli pedagogicznej.
Debiutowała w 1819 roku traktatem pedagogicznym „Pamiątka po dobrej matce”. Napisała powieści dla dzieci, m.in. „Wiązanki Helenki”. Dla młodzieży i kobiet przeznaczyła następujące powieści: „Listy Elżbiety Rzeczyckiej”, „Dziennik Franciszki Krasińskiej”.
Żyjąc w okresie zaborów za cel swej pracy pedagogicznej uznała nauczanie mówienia, pisania i myślenia po polsku oraz wpojenia młodemu pokoleniu poczucia dumy z bycia Polakiem. W Paryżu Klementyna założyła pensjonat dla polskich dziewcząt.
Zmarła w 1845 roku. Została pochowana na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise, a serce pisarki złożono w Katedrze na Wawelu.
Ideały wychowawcze Hoffmanowej wywarły silny wpływ na późniejszą działalność pedagogiczną. Na jej spuściźnie pedagogicznej wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci.
W ramach obchodów Święta Patronki Szkoły wychowankowie naszej świetlicy wzięli udział w zajęciach edukacyjno – wychowawczych przybliżających biografię i twórczość patronki naszej szkoły Klementyny z Tańskich Hoffmanowej.
W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami świetlicy fragmenty literatury dziecięcej autorstwa Klementyny Hoffmanowej.
Podczas zajęć plastycznych uczniowie kolorowali pastelami i malowali farbami portrety naszej patronki.
Dzieci wykonały również razem z wychowawcami gazetki ścienne o patronce naszej szkoły Klementynie Hoffmanowej. Wyeksponowano w nich prace plastyczne naszych uczniów.
Małgorzata Fal
fot. Monika Dalczyńska