Święto Patronki Szkoły w świetlicy szkolnej

Święto Patronki Szkoły w świetlicy szkolnej

Patronka naszej Szkoły Klementyna z Tańskich Hoffmanowa  urodziła się 23 listopada 1798 roku w Warszawie.

Była pisarką, dziennikarką oraz wydawcą  pierwszego w Polsce czasopisma dla dzieci i  młodzieży „Rozrywki dla Dzieci”. Mimo krótkiego życia wiele wniosła do polskiej myśli pedagogicznej.

Debiutowała w 1819 roku traktatem pedagogicznym „Pamiątka po dobrej matce”. Napisała powieści dla dzieci, m.in. „Wiązanki Helenki”. Dla młodzieży i kobiet przeznaczyła następujące powieści: „Listy Elżbiety Rzeczyckiej”, „Dziennik Franciszki Krasińskiej”.

Żyjąc w okresie zaborów za cel swej pracy pedagogicznej uznała nauczanie mówienia, pisania i myślenia po polsku oraz wpojenia młodemu pokoleniu poczucia dumy z bycia Polakiem. W Paryżu Klementyna założyła pensjonat dla polskich dziewcząt.

Zmarła w 1845 roku. Została pochowana na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise, a serce pisarki złożono w Katedrze na Wawelu.

Ideały wychowawcze Hoffmanowej wywarły silny wpływ na późniejszą działalność pedagogiczną. Na jej spuściźnie pedagogicznej wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci.

W ramach obchodów Święta Patronki Szkoły wychowankowie naszej świetlicy wzięli udział w zajęciach edukacyjno – wychowawczych przybliżających biografię i twórczość patronki naszej szkoły Klementyny z Tańskich Hoffmanowej.

W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami świetlicy fragmenty literatury dziecięcej autorstwa Klementyny Hoffmanowej.

Podczas zajęć plastycznych uczniowie kolorowali  pastelami i malowali farbami portrety naszej patronki.

Dzieci wykonały również razem z wychowawcami  gazetki  ścienne o patronce naszej szkoły Klementynie Hoffmanowej. Wyeksponowano w nich prace plastyczne naszych uczniów.

Małgorzata Fal

fot. Monika Dalczyńska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545