Święto Ziemi – zajęcia edukacyjno – ekologiczne w świetlicy szkolnej

Święto Ziemi – zajęcia edukacyjno – ekologiczne w świetlicy szkolnej

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Ziemia to nasz wspólny dom, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem, a chroniąc środowisko dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń.

Również wychowankowie  naszej świetlicy włączyli się w obchody tego święta uczestnicząc w zajęciach, których głównym celem było promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci. Zostały zrealizowane następujące  programy  o charakterze edukacyjno – ekologicznym:

  1. „Dbam o planetę Ziemię”
  2. „Jestem małym ekologiem”

W trakcie zajęć edukacyjnych uczniowie poznali historię ustanowienia Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz zostali zapoznani z zasadami segregacji odpadów, recyklingiem surowców wtórnych i skutkami zniszczeń ekologicznych. Dzieci grały w gry edukacyjno – ekologiczne ”Mały ekolog dużo wie” i „Pracowite pszczoły, leniwe żaby”.

Podczas zajęć czytelniczych  omawiały wspólnie z wychowawcami wiersze o tematyce ekologicznej:

  •  G.Skrzypczak „Ratujmy Ziemię’’
  •  M.Terlikowska „Halo, tu mówi Ziemia”
  •  D.Gellnerowa „Co to jest przyroda”
  •  D. Klimkiewicz i W.Drabik „Co to jest ekologia”

W czasie zajęć muzycznych uczniowie śpiewali następujące piosenki:

  • „Ziemia – zielona wyspa”
  • „Moja planeta – SOS dla Ziemi”
  • „Ziemia kocha nas”

W trakcie zajęć plastycznych wychowankowie świetlicy wykonali  z kolorowego papieru i bibuły plakat „Moja czysta planeta Ziemia’’, a także kolorowali pastelami obrazki związane z Dniem Ziemi.

Wszystkie te zajęcia wpłynęły na kształtowanie u dzieci  wrażliwości na piękno natury i rozwijanie zachowań proekologicznych. Podsumowaniem zajęć było wykonanie wystawki i gazetki okolicznościowej o tematyce ekologicznej.

Małgorzata Fal

fot. Monika Dalczyńska

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545