Tydzień Mózgu

W nawiązaniu do Europejskiego Dnia Mózgu przypadającego 18 marca, w dniach 18-22 marca uczniowie odwiedzający bibliotekę szkolną podczas trwania przerw, mieli możliwość uczestniczenia w rozlicznych grach i zabawach rozwijających pracę mózgu. Zainteresowanie uczniów było duże. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się następujące gry:

• Gra – Who I am – gra integracyjna rozwijająca pamięć wzrokową oraz wyobraźnię.
  • CONECT – gra integracyjna rozwijająca logiczne myślenie.
  • Krokodyl – rozwijająca koordynację wzrokowo-ruchową oraz koncentrację.
  • Puzzle przestrzenne – KULA– rozwijająca logiczne myślenie oraz koordynację ruchową.
  • Magiczne MOZAIKI- rozwijająca kreatywność, wyobraźnię i precyzyjność
  • Tangram magnetyczny ZWIERZĘTA -rozwijająca myślenie logiczne, postrzeganie wzrokowe i planowanie strategiczne.
  • DOBBLE – rozwijająca koncentrację uwagi i postrzeganie wzrokowe.

Inne gry to: CORTEX- wyzwania, Game Memory wzrokowo-dźwiękowe, BINGO dotykowe, KALAMBURY oraz Pus-y edukacyjne tj. : „Koduj szyfruj”- ćwiczenia wprowadzające do kodowania, „Skoncentruj się”- zabawowe formy ćwiczeń na koncentrację, „Rusz głową”- gry i zabawy logiczne.

Podczas przerwy rozegrano również mały turniej z użyciem Kostki RUBIKA.

Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej gry są wykorzystywane również w trakcie pracy z uczniami na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych oraz rewalidacyjnych realizowanych w  naszej szkole w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W czasie trwania TYGODNIA MÓZGU uczniowie klas 7 mieli możliwość wykonania „Testu dominującej półkuli mózgowej” oraz zapoznania się z jej wpływem na procesy uczenia się.

Hasło, które towarzyszyło naszym kreatywnym spotkaniom brzmiało: ZAPRASZAMY- PRACĘ MÓZGU ROZGRZEWAMY!

Organizatorzy: Magdalena Szpunar – terapeuta pedagogiczny, Beata Pławecka-Sowiźrał oraz Magdalena Sowa-Hebda – nauczyciele bibliotekarze.

Opracowanie: Magdalena Szpunar- terapeuta pedagogiczny, pedagog specjalny