Uroczystości obchodów 100 lecia Obrony Lwowa

Uroczystości obchodów 100 lecia Obrony Lwowa

W dniu 21.11.2018 r. przedstawiciele naszej szkoły wraz z innymi szkołami, uczestniczyli w podniosłych uroczystościach w okazji 100 lecia Obrony Lwowa.

Spotkanie miało charakter patriotyczno-religijny, upamiętniający dziesięciu wspaniałych Obrońców Lwowa pochowanych w Tarnowie na mościckim cmentarzu.

Pani Joanna Stępień wraz z chórem Alegretto zadbała o wspaniałą oprawę muzyczną nie tylko podczas Mszy Świętej, ale także w trakcie prezentowanej przybyłym części artystycznej. Chórzystki wykonały utwory religijne, a także patriotyczne, w tym: „Balladę o Jurku Bitchanie”, „Rotę”, „Marsz Polonia”.

Po Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Jacka Soprycha i uroczystym Apelu Poległych przedstawiciele organizacji samorządowych oraz patriotycznych złożyli hołd poległym bohaterom składając wieńce i zapalając znicze. Pani pedagog Magdalena Szpunar będąca również członkiem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowych w Tarnowie złożyła w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej Nr 1 symboliczny znicz z napisem „Pamiętamy” na pierwszym z dziesięciu grobowców Obrońców Lwowa- grobie Adama ShÖnthalera spoczywającego na cmentarzu mościckim, który jako harcerz Adama Ciołkosza brał udział w rozbrajaniu austriackich żołnierzy z 30/31 października 1918 r. w Tarnowie, a potem dołączył do odsieczy i walczył o uwolnienie Lwowa.

Refleksja, modlitwa i zaduma obejmowała wszystkich uczestników pochylających głowy nad płytami nagrobnymi z brązu, przepasanymi biało-czerwoną wstęgą, na których widniał herb przedwojennego Lwowa z napisem „Obrońca Lwowa 1918”. Symbolicznego odsłonięcia płyt dokonywali przedstawiciele rodzin Obrońców.

Niezwykłego wzruszenia dostarczył wszystkim moment symbolicznego wysypania przed groby – ziemi z Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie przez Panią Wiceprezes Bogusławę Romaniewską wypowiadającą słowa cyt. „Zostawiamy przy Twoim grobie grudkę ziemi z Cmentarza Obrońców Lwowa, niech pozostanie przy Obrońcy.”

Skip to content
Deprecated: trim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /home/sptarnow/domains/sp1tarnow.pl/public_html/wp-content/plugins/simple-lightbox/includes/class.utilities.php on line 545